Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 maja 2019 r., sygn. II SA/Sz 1194/18
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 maja 2019 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] z dnia [...] r., a także decyzję Prezydenta Miasta S. nr [...] z dnia [...] r.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 16 października 2017 r. M. G. wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na rzecz W. P. na okres od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r. Do wniosku dołączyła akt notarialny repertorium A numer [...], z dnia [...] r., w którym ojciec dziecka R. P. zobowiązał się płacić na rzecz W. P. alimenty w wysokości 500 zł miesięcznie, płatne z góry do 15 dnia każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, poczynając od dnia 15 września 2017 r.
Organ I instancji zobowiązał skarżącą, aby w terminie trzech miesięcy przedłożyła akt notarialny z nadaną przez sąd klauzulą wykonalności.
W dniu 4 grudnia 2017 r. skarżąca przedłożyła do organu postanowienie Sądu Rejonowego [...] w S. z dnia [...]. sygn. akt IX Co [...], w którym oddalono wniosek o nadanie klauzuli wykonalności opisanemu wyżej aktowi notarialnemu z dnia [...] r. W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że klauzulę wykonalności sąd nadaje na tytuł egzekucyjny - w tym przypadku na akt notarialny - w sytuacji, gdy roszczenie jest wymagalne i gdy dłużnik pozostaje w opóźnieniu w płatności. Dopiero po uzyskaniu klauzuli wykonalności na tytuł egzekucyjny możliwe jest egzekwowanie roszczenia w drodze postępowania egzekucyjnego. Zważywszy na to, że przedstawiciel ustawowy wierzyciela wskazał, że wszystkie raty alimentacyjne zostały zapłacone oraz wniósł o nadanie klauzuli wykonalności na akt notarialny w zakresie rat przyszłych poczynając od grudnia 2017 roku, nie można uznać, że roszczenie jest wymagalne. Termin do uiszczenia raty za miesiąc grudzień tytułem obowiązku alimentacyjnego jeszcze nie upłynął, bowiem termin zapłaty jest do 15 dnia miesiąca, w związku, z czym nie można uznać, że zobowiązanie nie zostało wykonane. Klauzuli wykonalności nie można nadać na tytuł egzekucyjny, który nie jest wymagalny. Bieżące raty alimentacyjne zostały zapłacone, w związku z czym nadanie klauzuli wymagalności co do tych rat również jest niedopuszczalne.