Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 maja 2019 r., sygn. I SA/Po 114/19
Odpady; Spółdzielnie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 maja 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Zarządu Związku [...] z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz [...] kwotę 1.417,00 zł (tysiąc czterysta siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zarząd Związku Gmin [...] w [...] (dalej jako: "organ" lub "Związek"),
w wyniku ponownego rozpoznania sprawy, decyzją z dnia [...] r.,
nr [...], określił Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w [...] (dalej jako: "spółdzielnia" lub "skarżąca") wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanej - budynku wielorodzinnego położonego w [...] przy [...], za miesiące od lipca 2013 r. do września 2016 r.
W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że powziął uzasadnione wątpliwości, co do danych zawartych w złożonej przez spółdzielnię deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla ww. nieruchomości oraz kolejnych korekt tej deklaracji, z których wynikało, że część mieszkańców wskazanej nieruchomości gromadzi odpady w sposób selektywny, a część w sposób nieselektywny. W toku przeprowadzonego postępowania za wiarygodne uznano przedłożone przez spółdzielnie informacje dotyczące liczby osób zamieszkujących w poszczególnych miesiącach w ww. budynku. Jednocześnie podkreślono, że w wykazie z dnia 3 maja 2016 r. spółdzielnia wskazała, że na jej terenie nie ma przypisanej wiaty śmietnikowej do jednego bloku - budynku wielorodzinnego i jednego rodzaju zbiórki odpadów komunalnych. Spółdzielnia oświadczyła bowiem, że do jednej wiaty śmietnikowej przypisanych jest kilka bloków i prowadzona jest jednocześnie zbiórka odpadów komunalnych w sposób selektywny i nieselektywny, tj. część mieszkańców danego budynku segreguje odpady komunalne, a część tego nie robi. Wyjaśnienie to zostało podtrzymane przez spółdzielnię w ramach zestawień złożonych w dniu 23 listopada 2017 r. Organ zaznaczył, że spółdzielnia zobowiązana jest do zadeklarowania jednego sposobu zbiórki odpadów na konkretnych nieruchomościach.