Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 maja 2019 r., sygn. I SA/Po 105/19
Odpady
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: starszy sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 maja 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Zarządu Związku [...] z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz [...] kwotę 1317,00 zł (tysiąc trzysta siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zarząd Związku Gmin [...] w Z. (dalej jako: "organ" lub "Związek"), w wyniku ponownego rozpoznania sprawy, decyzją z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] określił Spółdzielni [...] "[...]" w [...] (dalej jako: "spółdzielnia" lub "skarżąca") wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanej - budynku wielorodzinnego położonego w Z. przy ulicy [...], za miesiące od lipca 2013 r. do września 2016 r.
W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że powziął uzasadnione wątpliwości, co do danych zawartych w złożonej przez spółdzielnię deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla ww. nieruchomości oraz kolejnych korekt tej deklaracji, z których wynikało, że część mieszkańców wskazanej nieruchomości gromadzi odpady w sposób selektywny, a część w sposób nieselektywny. W toku przeprowadzonego postępowania za wiarygodne uznano przedłożone przez spółdzielnię informacje dotyczące liczby osób zamieszkujących w poszczególnych miesiącach w ww. budynku. Jednocześnie podkreślono, że w wykazie z dnia [...] maja 2016 r. spółdzielnia wskazała, że na jej terenie nie ma przypisanej wiaty śmietnikowej do jednego bloku - budynku wielorodzinnego i jednego rodzaju zbiórki odpadów komunalnych. Spółdzielnia oświadczyła bowiem, że do jednej wiaty śmietnikowej przypisanych jest kilka bloków i prowadzona jest jednocześnie zbiórka odpadów komunalnych w sposób selektywny i nieselektywny, tj. część mieszkańców danego budynku segreguje odpady komunalne, a część tego nie robi. Wyjaśnienie to zostało podtrzymane przez spółdzielnię w ramach zestawień złożonych w dniu [...] listopada 2017 r. Organ zaznaczył, że spółdzielnia zobowiązana jest do zadeklarowania jednego sposobu zbiórki odpadów na konkretnych nieruchomościach. Organ za bezsporny uznał fakt, iż we wszystkich zasobach spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, w których znajdują się budynki wielolokalowe, masowo występują przypadki braku segregacji odpadów przy zadeklarowanej selektywnej ich zbiórce. Zdaniem organu, przyjęcie powyższej tezy za uzasadnioną, jako domniemania faktycznego powiązanego z szeregiem okoliczności, pozwala na dokonanie w pewny sposób ustaleń, że nie segregowano odpadów komunalnych. W tym kontekście wskazano, że [...] Sp. z o.o. w Z. w piśmie z [...] kwietnia 2016 r. poinformował, że mimo ustawienia w pobliżu boksów zestawów do selektywnej zbiórki odpadów we wszystkich pojemnikach na odpady zmieszane gromadzono do dnia sporządzenia pisma strumień odpadów zmieszanych zawierający PET, szkło, makulaturę i bioodpady. [...] Sp. z o.o. stwierdziła, że w przypadku spółdzielni nie można potwierdzić poczynając od dnia [...] lipca 2013 r. rzetelnej segregacji odpadów. Identyczna informacja dotycząca okresu od kwietnia do sierpnia 2016 r. została zawarta w kolejnych pismach [...] Sp. z o.o. Uwzględniając powyższe ustalenia organ stwierdził, że spółdzielnia zadeklarowała i następnie realizowała zbiórkę odpadów w sposób nieselektywny. Uznano bowiem, że w sytuacji gdy część mieszkańców budynku wielorodzinnego segreguje odpady, a część nie, to przyjąć należy, że zbiórka realizowana jest w sposób nieselektywny.