Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 maja 2019 r., sygn. II SA/Ol 265/19

Zabezpieczenie społeczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2019 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]" r., nr "[...]", Kierownik Sekcji Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, działający z upoważnienia Burmistrza Miasta, na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1952 ze zm., dalej jako: "u.ś.r.") odmówił W. M. (dalej jako: "skarżąca") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na K. R. W uzasadnieniu organ wskazał, że podstawową przesłanką warunkującą pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego jest rezygnacja z pracy bądź jej niepodejmowanie, spowodowane koniecznością sprawowania permanentnej opieki nad osobą niepełnosprawną. Świadczenie to ma bowiem zrekompensować utratę uzyskiwanego lub potencjalnego dochodu osobie, która podejmuje się opieki nad osobą niepełnosprawną i tym samym, na czas tej opieki dobrowolnie pozbawia się możliwości zarobkowania. Ponieważ niepełnosprawny syn skarżącej od poniedziałku do piątku przebywa w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, a skarżąca sprawuje nad nim opiekę jedynie w dni wolne od nauki i weekendy, to nie ma przeszkód, aby podjęła ona zatrudnienie.

W odwołaniu od tej decyzji skarżąca zarzuciła naruszenie art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. b) u.ś.r., wskazując, że nie wystąpiła negatywna przesłanka wskazana w tym przepisie, gdyż jej syn w ośrodku przebywa przez 4 doby i 7 godzin tygodniowo, a ośrodek nie zapewnia opieki w dni wolne od nauki oraz w czasie choroby i w tym czasie to ona zajmuje się dzieckiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00