Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 maja 2019 r., sygn. II SA/Ke 259/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Armański, Sędziowie Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Asesor WSA Agnieszka Banach, Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2019r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 marca 2019r. znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 marca 2019 r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze , na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Wójta Gminy z dnia 4 lutego 2019 r. znak: [...] odmawiającą A. S. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z opieką nad chorą matką, S. S.

W uzasadnieniu tej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze , zwane dalej Kolegium, podniosło, że organ I instancji odmówił stronie wnioskowanego świadczenia, z uwagi na brak przesłanki określonej w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. oświadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U z 2018 r., poz. 2220), zwanej dalej "ustawą". Ponadto zauważył, że A. S. od 1.07.2013 r. pobiera zasiłek dla opiekuna, przyznany decyzją Wójta Gminy i nie wyraziła zgody na rezygnację z dalszego pobierania tego świadczenia.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła A. S. zarzucając naruszenie art. 17 ust. 1b ustawy poprzez nieuwzględnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt 138/13. Zgodnie ze stanowiskiem odwołującej, stan zdrowia matki, która choruje na gruźlicę kości od lat młodzieńczych powoduje, że niepodanie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności daty powstania tej niepełnosprawności, jest dla niej niekorzystne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00