Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 maja 2019 r., sygn. II SA/Gl 191/19
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant specjalista Ewa Pasiek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2019 r. sprawy ze skargi A S.A. w S. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia kserokopii karty zgonu oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] r. "A." S.A w S. zwróciło się do Urzędu Stanu Cywilnego w K. o udostępnienie Karty zgonu lub wskazanie placówki medycznej która wystawiła ten dokument w stosunku do S. Z.
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w K., działając na podstawie art. 2 ust. 6 w związku z art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (t.jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2064 ze zm.) oraz art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 997 ze zm.) i art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego odmówił udostępnienia wnioskowanej karty zgonu. W uzasadnieniu wskazał, że karta zgonu stanowi dla kierownika Urzędu Stanu Cywilnego wyłącznie podstawę sporządzenia aktu zgonu. Dokonując zatem rejestracji kierownik ogranicza swoje czynności do sporządzenia oraz przekazania stosownych danych uprawnionemu podmiotowi, tj. urzędowi statystycznemu. Nie prowadzi przy tym żadnego postępowania i nie gromadzi żadnych materiałów, przetwarzając jedynie dane zawarte w karcie zgonu wyłącznie dla potrzeb statystyki publicznej. Zgodnie z art. 10 ustawy o statystyce publicznej dane jednostkowe identyfikowalne zebrane w badaniach statycznych podlegają bezwzględnej ochronie - mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracować, zestawień i analiz statycznych. Stosowne zmiany ustawodawca wprowadził też w ustawie z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych ( w art. 11 ust. 7) stanowiąc, że lekarze stwierdzający zgon i jego przyczyny obowiązani są, dla potrzeb statyki publicznej, udzielić na żądanie właściwych organów wyjaśnień odnoszących się do faktu zgonu i jego przyczyny, przy czym wyjaśnienia te stanowią tajemnicę prawnie chronioną.