Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 maja 2019 r., sygn. I SA/Gd 535/19

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Asystent sędziego Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 maja 2019 r. sprawy ze skargi A.L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 24 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 24 lipca 2018r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: Dyrektor IAS) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 23 marca 2018 r. odmawiającą pani A.L. (dalej: strona, skarżąca) umorzenia zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości za rok 2010 w wysokości 9.025 zł wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie 6.097 zł.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Dyrektor IAS wskazał, że wnioskiem z dnia 9 lutego 2018 r. pani A.L. wystąpiła o umorzenie zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie. Wniosek uzasadniła tym, że została ofiarą nieuczciwej sprzedaży udziału w nieruchomości. Wskazała na wyrok Sądu Rejonowego w S. z dnia 16.05.2017r., na mocy którego została uniewinniona od popełnienia zarzucanego jej czynu tj. przestępstwa skarbowego z art. 54 § 2 Kodeksu karno-skarbowego i oświadczyła, iż pozostaje dla niej niezrozumiałe, że mimo wyroku uniewinniającego nadal "dręczona jest" nakazami zapłaty podatku z tytułu zbycia nieruchomości. Zdaniem strony "przepisy skarbowe" są dla niej rażąco niesprawiedliwe, natomiast osoba która ją oszukała jest osłaniana przez prawo. Ponadto strona wskazała na problemy osobiste związane z potrzebą utrzymania trójki dzieci i chorobą jednego z nich.

Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 800 ze zm.), zwanej dalej także O.p., udzielenie ulgi w spłacie zaległości podatkowych w postaci ich umorzenia jest możliwe w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Przez interes publiczny należy rozumieć dyrektywę postępowania nakazującą mieć na uwadze respektowanie wartości wspólnych dla całego społeczeństwa, takich jak sprawiedliwość, równość, bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów. Natomiast przesłanka ważnego interesu podatnika wymaga ustalenia aktualnej sytuacji finansowej, majątkowej podatnika i jego rodziny oraz okoliczności, na które nie miał wpływu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00