Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 maja 2019 r., sygn. II SA/Bd 23/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek (spr.) asesor WSA Katarzyna Korycka Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2019 r. sprawy ze skargi A. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z [...] sierpnia 2018 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze ("SKO"), na podstawie m.in. art. 10 ust. 5 ustawy z dnia [...] listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1860 ze zm., dalej powoływanej także jako "ustawy o wsparciu"), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta M. T. z dnia [...] sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

W stanie faktycznym niniejszej sprawy skarżąca A. R. złożyła dnia [...] kwietnia 2018 r. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, na syna M. W..

Po rozpatrzeniu powyższego wniosku, Prezydent M. T. decyzją z dnia [...] sierpnia 2018 r. znak: [...], odmówił przyznania wnioskowanego prawa do jednorazowego świadczenia na dziecko skarżącej.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ I instancji powołał się na przepisy ustawy o wsparciu - zgodnie z którymi wnioskowane przez skarżącą jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu i potwierdzi to zaświadczeniem lekarskim lub wystawionym przez położną - a następnie wskazał, iż z dołączonego do przedmiotowego wniosku zaświadczenia, wystawionego dnia [...] sierpnia 2018 r. przez położoną dyplomowaną K. C., wynika, iż skarżąca pozostawała pod opieką medyczną od 18 tygodnia ciąży. W związku z tym, jak wskazał organ I instancji, skarżąca nie spełniła przesłanki pozytywnej do przyznania przedmiotowego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00