Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 maja 2019 r., sygn. II SA/Bk 88/19
Ochrona zwierząt
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński, Sędziowie asesor sądowy WSA Marcin Kojło, sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 maja 2019 r. sprawy ze skargi S. D. na decyzję P. Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w B. z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie nakazu uboju świń utrzymywanych w gospodarstwie i zakazu wprowadzania i utrzymywania świń oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2018 r. nr [...] Powiatowy Lekarz Weterynarii w A. nakazał poddanie ubojowi świń utrzymywanych w gospodarstwie S. D., zlokalizowanego w miejscowości O. [...], w gminie S., nr siedziby stada: [...], w terminie do dnia 31 października 2018 r. oraz zakazał wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych, przez okres obowiązywania Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń na lata 2015-2018, tj. do dnia 31 grudnia 2018 r.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu [...] października urzędowy lekarz weterynarii, działając z upoważnienia Powiatowego Lekarza Weterynarii w A. (dalej zwanego: "PLW"), przeprowadził kontrolę w gospodarstwie S. D. (zwanego dalej również: "skarżącym") zlokalizowanym w miejscowości O. [...], w gminie S., nr siedziby stada: [...], w wyniku której stwierdził niezgodności w zakresie spełniania wymagań Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń na lata 2015-2018 (wprowadzonego na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r., Dz.U. z 2015 r. poz. 517 ze zm., zwanego dalej: "Programem"). Niezgodności te zostały opisane w protokole kontroli z dnia [...] października 2017 r. i dotyczyły braków m.in.: wdrożenia programu monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzania okresowych zabiegów dezynsekcji, prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, zabezpieczenia budynku, w którym są utrzymywane świnie przed dostępem zwierząt domowych, posiadania w gospodarstwie pisemnego planu bioasekuracji oraz dokumentację przestrzegania jej zasad.