Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. I SAB/Rz 7/19
Przewlekłość postępowania
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Piotr Popek /spr./, Sędzia NSA Jacek Surmacz, Asesor WSA Jacek Boratyn, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi "K." sp. z o.o z siedzibą w W. na bezczynność i przewlekłość postępowania Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedmiocie zwrotu podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
K. sp. z o.o. z/s w W. (dalej: Spółka/Skarżąca) wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ze skargą na bezczynność i przewlekłość postępowania Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ł. w przedmiocie zwrotu podatku od towarów i usług (dalej określanego jako "podatek VAT"), poprzedzając tę czynność skierowaniem do w/w organu ponaglenia.
Domagając się zobowiązania organu do zwrotu podatku od towarów i usług VAT zgodnie ze złożonymi przez nią deklaracjami VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe oraz orzeczenia o kosztach postępowania, zarzuciła naruszenie przez niego:
1) art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2016, poz. 710 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT, poprzez nieuzasadniony brak zwrotu podatku VAT w przewidzianym przez przepisy prawa terminie, za marzec, kwiecień, maj, czerwiec 2015 r.,
2) art. 87 ust. 2 i ust. 6 ustawy o VAT poprzez przedłużenie terminu do zwrotu podatku po jego wyekspirowaniu,
3) art. 87 ustawy o VAT poprzez przekroczenie terminów zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, a także błędne przyjęcie, że zasadność zwrotu wymaga dodatkowej weryfikacji, podczas gdy materiał dowodowy zebrany w przedmiotowej sprawie pozwalał na dokonanie rozstrzygnięcia bez konieczności przedłużania terminu,
4) przepisów postępowania, mających istotny wpływ na wynik sprawy, a to art. 121 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2102 r., poz. 749, ze zm, dalej: Ordynacja podatkowa) poprzez naruszenie zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych, polegające na nieuzasadnionym braku zwrotu podatku od towarów i usług.