Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Op 96/19

Samorząd terytorialny; Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant Referent stażysta Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Powiatu Opolskiego z dnia 18 października 2018 r., Nr XLV/319/18 w przedmiocie wyrażenia zgody na oddanie w użyczenie nieruchomości 1) stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2) zasądza od Powiatu Opolskiego na rzecz skarżącego Wojewody Opolskiego kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia 18 października 2018 r., Nr XLV/319/18, Rada Powiatu Opolskiego, wyraziła zgodę na użyczenie na okres 10 lat nieruchomości zabudowanej położonej w Chróścinie przy u. Niemodlińskiej 39, Gmina Dąbrowa, obejmującej grunt oznaczony numerem działki 341/8 z km.5 o powierzchni 0,4218 ha wraz z usytuowanymi na nim obiektami szkolnymi byłego Zespołu Szkół w Chróścinie oraz stanowiący cześć działki zadrzewionej o numerze 342/8 - na rzecz Gminy Dąbrowa - z przeznaczeniem na cele społeczne, umieszczenie w zabudowaniach poszkolnych siedziby Gminnego Ośrodka Kultury. Podstawę prawną podjętej uchwały stanowiły przepisy art. 12 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 995, z późn. zm. - zwanej dalej także ustawą) oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 121, z późn. zm. - zwanej dalej u.g.n.).

Pismem z dnia 22 lutego 2019 r. Wojewoda Opolski, na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy zaskarżył powyższą uchwałę, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności w całości z powodu istotnego naruszenia prawa oraz o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Zdaniem organu nadzoru, powyższa uchwała została wydana z przekroczeniem upoważnienia ustawowego, albowiem powołany w podstawie prawnej uchwały art. 12 pkt 8 lit. a ustawy nie może stanowić samodzielnej podstawy prawnej do podjęcia uchwały. Organ wyjaśnił, że wskazany przepis upoważnia jedynie radę do wyrażenia zgody na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu takie jak: nabywanie, zbywanie i obciążanie nieruchomości oraz ich wydzierżawianie lub wynajmowanie na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej. Wojewoda przyjął, że katalog czynności zarządu nieruchomościami, wymieniony w art. 12 pkt 8 lit. a ustawy, należy uznać za katalog zamknięty, którego nie można interpretować rozszerzająco. Uprawnienie rady do wyrażania zgody na dokonanie czynności prawnej, dotyczy natomiast ściśle określonych kategorii spraw, wyszczególnionych w art. 12 pkt 8 lit. a ustawy, a więc nabywanie, zbywanie, obciążanie wydzierżawianie i wynajmowanie nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00