Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Ol 68/19

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca), asesor WSA Katarzyna Górska,, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2019r. sprawy ze skargi L. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego i odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za sierpień 2013r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z "[...]" nr "[...]" Dyrektor Izby Administracji Skarbowej rozpoznał odwołanie L. S. (dalej podatnik, strona, skarżąca) od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w E. z "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego i odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za sierpień 2013 r.

Jak wynika z akt sprawy i uzasadnień decyzji skarżąca co najmniej od 2008 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług hotelowych i gastronomicznych pod firmą H. w E.. Strona wraz z mężem oraz z córką, dokonała 5 czerwca 1996 r. zakupu wydzielonej części przedsiębiorstwa w postaci ośrodka kolonijnego, w tym prawa użytkowania wieczystego działki numer "[...]" o powierzchni ponad 800 m2 wraz z własnością budynku kawiarni, a także prawo użytkowania wieczystego działki numer "[...]" o powierzchni ponad 6000 m2 wraz z własnością budynku mieszkalnego i budynku mieszkalno-gospodarczego znajdującego się na powyższej działce położonej w S., gm. S. (ul. A. 1). W akcie notarialnym nie wskazano, że nabywcy dokonują zakupu nieruchomości do prowadzenia na nich jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

Na remont budynku mieszkalnego w S. przy ul. A. 1 zostały poniesione wydatki w latach 2008 i 2009, które skarżąca pierwotnie przypisała do budynku hotelowego w E.. Kwestia ta była przedmiotem rozstrzygnięć sądowych. Naczelny Sąd Administracyjny wydał w przedmiocie podatku od towarów i usług wyroki: z 21 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1166/14 (za 2008 r., k. 407 - 416, t. II akt podatkowych), z 27 października 2017 r. sygn. akt I FSK 355/15 (za 2009 r., k. 425 - 431). NSA stwierdził, że skarżąca na podstawie zgromadzonych w toku postępowania dowodów zorientowała się, że wyszło na jaw, iż materiały i roboty budowlane wymienione w zakwestionowanych przez organ fakturach nie mają związku z budynkiem w E.. Materiały budowlane wymienione przez skarżącą jako mające być zużyte podczas remontu lub modernizacji budynku hotelowego w E. w latach 2008 - 2009 w rzeczywistości zostały wykorzystane do remontu budynku w S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00