Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 kwietnia 2019 r., sygn. III SA/Kr 109/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Ewa Michna WSA Barbara Pasternak (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 16 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2018 r. ([...]) na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 4, ust. 1b, art. 20 ust. 3; oraz art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1952 z późn. zm.) w zw. z art. 104 § 1; art. 107 § 1 i § 3 kpa, Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki — Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2017r., poz. 1466) Wójt Gminy odmówił ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla T. S. z tytułu niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieka nad matką T. S. ur. [...] 1949 r., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Organ ustalił, że T. S. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym w dniu 22 listopada 2016 r., Nr [...], przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności na stałe. W orzeczeniu zapisano, iż nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność. Z kolei T. S. nie pracuje zawodowo i nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej, gdyż sprawuje faktyczna opiekę nad niepełnosprawną matką.

Wnioskodawca nie ma ustalonego prawa do renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także nie ma ustalonego prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna. Z kolei, osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, ale jej współmałżonek także legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00