Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. IV SA/Gl 90/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska, Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz, Protokolant Specjalista Ewa Pasiek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi L.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...]r. nr [...]

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...]

nr [...] wydaną na podstawie art. 5 ust. 4-4b, art. 7 - 9 oraz art. 15b ustawy z dnia 29 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego odmówił L. K. (dalej strona lub skarżący) przyznania świadczenia w formie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka w okresie zasiłkowym 2017/2018. W uzasadnieniu decyzji organ ten wskazał, że odmowa przyznania świadczenia wynikła z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do jego otrzymania. W dalszej części uzasadnienia organ pierwszej instancji przedstawił wszystkie dochody rodziny strony uzyskane w 2016 r. jak również dochody uzyskane i doliczone do dochodu z roku bazowego.

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się skarżący, który wniósł odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. W odwołaniu tym wystąpił o przeprowadzenie uzupełniającego postępowania dowodowego, ewentualnie o uchylenie decyzji organu pierwszej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. W ocenie skarżącego organ pierwszej instancji błędnie przyjął, że w jego przypadku nie doszło do utraty dochodu z tytułu zatrudnienia w Kancelarii Radcy Prawnego [...]. Skarżący zaakcentował, że z przedmiotową Kancelarią rozwiązał stosunek pracy, natomiast w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia stosunku pracy podpisał z tą Kancelarią umowę zlecenia. W jego ocenie w tym przypadku należy mówić o dochodzie utraconym i na tę okoliczność przywołał liczne wyroki sądów administracyjnych potwierdzających jego stanowisko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00