Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. III SA/Gd 167/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 25 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi C. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie skierowania na kurs reedukacyjny oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 14 lutego 2018 r. (nr [...]) Prezydent Miasta orzekł o skierowaniu C. P. (dalej zwanego: "stroną", "skarżącym") na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii.

W dniu 27 kwietnia 2018 r. strona złożyła odwołanie od powyższej decyzji.

Postanowieniem z dnia 10 maja 2018 r. (nr [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze - działając na podstawie art. 134 w zw. z art. 129 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm. - dalej zwanej "k.p.a.") - stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania przez C. P. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia 14 lutego 2018 r.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a. odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

W przedmiotowej sprawie skarżący złożył odwołanie po upływie 14 dni od dnia skutecznego doręczenia decyzji w trybie zastępczym, zgodnie z art. 44 k.p.a.

Stosownie do treści art. 44 § 1 pkt 1 k.p.a. w razie niemożności doręczenia pisma (decyzji) w sposób wskazany w art. 42 i 43 k.p.a. (tj. osobiście adresatowi, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu) poczta przechowuje pismo przez okres czternastu dni w swojej placówce pocztowej. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie 7 dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia w miejscu określonym w § 1, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata (art. 44 § 2 k.p.a.). W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia (art. 44 § 3 k.p.a.). Z kolei stosownie do 44 § 4 k.p.a. doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00