Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Bd 141/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Urszula Wiśniewska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Leszek Kleczkowski sędzia WSA Mirella Łent Protokolant: starszy sekretarz sądowy Anna Krenz- Winiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2019r. sprawy ze skargi K. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2014r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2018r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w T. dokonał Skarżącemu zmiany rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od [...] stycznia 2014r. do [...] grudnia 2014r. określając zobowiązanie w podatku od towarów i usług - stosownie do art. 99 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 poz. 900) - dalej jako "ustawa o VAT" i kwotę nadwyżki podatku naliczonego do przeniesienia - stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Na podstawie zgromadzonego przez organ pierwszej instancji materiału dowodowego, stwierdzono, m.in. że Skarżący w rejestrze nabyć zaewidencjonował faktury VAT wystawione przez Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe M.-M. M. W., które nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji gospodarczych. Zakwestionowano również dokonane odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do samochodu VW Transporter [...], udokumentowane fakturami VAT uwzględnionymi w prowadzonej działalności gospodarczej.

Rozpoznając wniesione odwołanie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej decyzją z dnia [...] grudnia 2018r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

Na wstępie organ przytoczył treść przepisów mających zastosowanie w sprawie. Zdaniem organu odwoławczego w okolicznościach przedmiotowej sprawy, w świetle całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w sposób zupełny, za udowodnione należy uznać, że usługi opisane w kwestionowanych fakturach VAT, na których jako wystawca widnieje firma M.-M. Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe M. W., nie zostały nabyte przez Skarżącego. W zakresie transakcji rzekomego nabycia usług od wskazanego podmiotu, zgromadzony materiał dowodowy w sposób obiektywny potwierdza fikcyjność tych transakcji. Za przyjęciem takiego stanowiska przemawiają argumenty znajdujące odzwierciedlenie w zgromadzonych dowodach. Zebrany w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje na przyjęcie przez Skarżącego do rozliczenia podatku z tzw. "pustych faktur" w ścisłym tego słowa znaczeniu, co należy rozumieć w ten sposób, że były one jedynie dokumentem, któremu w rzeczywistości nie towarzyszyła transakcja w nim wskazana. Jednocześnie, zdaniem organu, Skarżący świadomie wziął udział w przyjęciu do rozliczenia takich faktur. Organ pierwszej instancji w treści decyzji z dużą dokładnością zobrazował historię tych transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00