Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Bd 153/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska sędzia WSA Renata Owczarzak Protokolant asystent sędziego Aleksandra Galla po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy L. z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz D. K. kwotę [...](czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2018 r., nr [...], Wójt Gminy L. odmówił D. K. (skarżącej) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na D. K.. W uzasadnieniu organ wskazał, że do wniosku o przyznanie przedmiotowego świadczenia z dnia [...] listopada 2018 r. skarżąca dołączyła orzeczenia o niepełnosprawności ojca - D. K., z dnia [...] sierpnia 2018 r. wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w T. na wniosek złożony w dniu [...] lipca 2018 r. Przytoczywszy treść art. 17 ust. 1 oraz ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1952 - dalej "u.ś.r.") organ wskazał, że ustalony znaczny stopień niepełnosprawności datuje się od [...] maja 2018 r., istnienie niepełnosprawności datuje się od tej daty, istnieje od ukończenia przez D. K. 47 roku życia i z orzeczenia nie wynika, by powstała przed 18 czy 25 rokiem życia. W związku z tym, w ocenie organu, nie została spełniona przesłanka zawarta w art. 17 ust. 1b u.ś.r.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca, przytoczywszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. akt I OSK 1614/16, wskazała, że w stosunku do osób, których niepełnosprawność powstała później niż wynika to z art. 17 ust. 1b u.ś.r., przepis ten traci przymiot konstytucyjności i należy pominąć kryterium w nim zawarte. Podkreśliła ciężką sytuację zdrowotną ojca, skutkującą koniecznością sprawowania nad nim całodobowej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00