Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 marca 2019 r., sygn. IV SA/Wr 91/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Wydziale IV w dniu 29 marca 2019 r. sprawy ze sprzeciwu O. R. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o odmowie przyznania świadczenia wychowawczego i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia oddala sprzeciw w całości.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. decyzją z dnia 20 grudnia 2018 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania O. R. (dalej strona, wnioskodawczyni, zainteresowana) od, wydanej z upoważnienia Prezydenta W., decyzji Starszego Administratora Działu Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z dnia 27 listopada 2018 r. ([...]) o odmowie przyznania świadczenia wychowawczego wnioskowanego na A. R., na podstawie art. 138 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego, uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

W dniu 27 sierpnia 2018 r. wpłynął do organu pierwszej instancji wniosek O. R. o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500 + na drugie i kolejne dziecko córkę A. na okres zasiłkowy 2018/2019.

W uzasadnieniu decyzji odmawiającej przyznania wnioskowanego świadczenia organ pierwszej instancji wskazał, że we wniosku do składu rodziny strona wpisała siebie jako wnioskodawcę, męża oraz dwoje dzieci: D. i A. Na podstawie zgromadzonych dokumentów, w tym rodzinnego wywiadu środowiskowego, organ ustalił, że starsza córka strony D. zamieszkuje na U., gdzie uczęszcza do szkoły muzycznej. Wyklucza to, zdaniem organu, możliwość uwzględnienia jej w składzie rodziny strony jako pierwsze dziecko w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i powoduje, że na gruncie tej ustawy córka A. jest pierwszym dzieckiem. W związku z powyższym prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko A. uzależnione jest od kryterium dochodowego. Złożenie przez stronę wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego na drugie dziecko uniemożliwia jednak zbadanie sytuacji dochodowej rodziny strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00