Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 marca 2019 r., sygn. I SA/Wa 145/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Marciniak Sędziowie WSA Jolanta Dargas WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymało w mocy decyzję Kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że decyzją z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] organ I instancji przyznał [...] zasiłek rodzinny na córkę [...] od dnia 1 listopada 2017 r. do dnia 31 października 2018 r. w wysokości [...] miesięcznie oraz dodatek do tego zasiłku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 w miesiącu wrześniu 2018 r. w wysokości [...] jednorazowo.

Następnie organ I instancji decyzją z dnia [...] listopada 2018 r. postanowił uznać za świadczenia nienależnie pobrane zasiłki rodzinne wraz z dodatkiem wypłacone [...] na rzecz córki za okres od dnia 1 lipca 2018 r. do dnia 31 października 2018 r. w łącznej kwocie [...] i zobowiązał [...] do zwrotu nienależnie pobranych za ten okres świadczeń w kwocie należności głównej [...] oraz odsetek ustawowych za opóźnienie wynoszących na dzień podjęcia decyzji [...].

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wnioskodawczyni została pouczona, że w przypadku zmian mających wpływ na prawo do świadczenia jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o nich podmiot realizujący świadczenia rodzinne, a niepoinformowanie organu właściwego prowadzącego postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych o zmianach, o których mowa powyżej, może skutkować powstaniem nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, a w konsekwencji koniecznością ich zwrotu. Również decyzja przyznająca wnioskowane świadczenia zawierała pouczenie o konieczności niezwłocznego powiadomienia organu wypłacającego świadczenia rodzinne o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do zasiłku rodzinnego. W okresie realizacji decyzji wnioskodawczyni poinformowała organ wypłacający świadczenia o podjęciu zatrudnienia przez członków rodziny: od dnia [...] stycznia 2018 r. wnioskodawczyni została zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, natomiast jej małżonek od dnia [...] maja 2018 r. został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Po ponownym przeanalizowaniu akt sprawy uzupełnionych o nowe dokumenty organ ustalił, że po uwzględnieniu dochodu uzyskanego dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie wyniósł [...] i dochód ten przekracza kwoty uprawniające do otrzymania zasiłku rodzinnego. W przedmiotowej sprawie doszło zatem, w ocenie organu I instancji, do pobrania świadczeń nienależnych w rozumieniu art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, których kwotę wraz z ustawowymi odsetkami wnioskodawczyni jest obowiązana zwrócić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00