Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 marca 2019 r., sygn. VI SA/Wa 2115/18

Własność przemysłowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędzia WSA Sławomir Kozik Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2019 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2018 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

Uzasadnienie

Sygn. akt:

VI SA/Wa 2115/18

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2018 r. Urząd Patentowy (dalej także jako organ, UP) oddalił wniosek J. S., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą S. z [...] (dalej jako wnioskodawca, skarżący) o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy POCZTA KWIATOWA o nr [...] udzielonego na rzecz P. sp. z o.o. z siedzibą w [...].

Podstawą prawną decyzji były przepisy art. 129 ust. 2 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2002., nr 49 poz. 508 ze zm. (dalej: p.w.p.).

Rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

W dniu 27 czerwca 2017 r. skarżący wystąpił z wnioskiem o unieważnienie ww. prawa ochronnego.

Sporny znak jest znakiem słownym. Chroniony jest z pierwszeństwem od dnia 17 stycznia 2002 r., a przeznaczony do oznaczania usług w klasach: 35, 39 i 42.

Jako podstawę wniosku o unieważnienie wnioskodawca wskazał art. 164 ust. 1 w związku art. 129 1 ust. 1 pkt 2, 3 i 4 p.w.p. oraz art. 165 ust 1 pkt 2 p.w.p. W uzasadnieniu zarzutu naruszenia art. 129 1 ust. 1 pkt 2 p.w.p., wnioskodawca podniósł, że sporny znak towarowy jest pozbawiony odróżniającego charakteru, tj. nie nadaje się do odróżniania towarów dla których został zgłoszony. Poza tym, że oznaczenie POCZTA KWIATOWA nie wykazuje cech odróżniających, to nie wskazuje ono na pochodzenie od konkretnego przedsiębiorcy. Zdaniem wnioskodawcy, znak ten stanowi generalną nazwę rodzajową usług dostarczania przesyłek kwiatowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00