Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 marca 2019 r., sygn. II SA/Rz 197/19

Ochrona przyrody

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Maciej Kobak Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2019 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za uszkodzenie drzew spowodowane pracami w obrębie koron I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Marszałka Województwa [....] z dnia [...] października 2018 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej A. Sp. z o.o. w [...] kwotę 789 zł /słownie: siedemset osiemdziesiąt dziewięć złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi [...] Sp. z o.o. w [...] (dalej zwana Spółką) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej SKO) z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...], wydana w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za uszkodzenie przez Spółkę trzech drzew, spowodowane pracami w obrębie koron.

Organ wydając zaskarżoną do Sądu decyzję kierował się następującym stanem faktycznym: Marszałek Województwa [...] decyzją z dnia [...] października 2018 r., [...], nałożył na Spółkę karę pieniężną za uszkodzenie trzech drzew, co było spowodowane pracami pracowników Spółki w obrębie ich koron. Wysokość kary wyniosła 7224 zł, zgodnie z przedstawionym w niej wyliczeniem. Jednocześnie Organ pierwszej instancji umorzył postępowanie w części dotyczącej uszkodzenia lub zniszczenia trzech drzew wskazanych na szkicu sytuacyjnym o nr 1, 3 i 4. Przeprowadzona przez pracowników organu dnia 13 lutego 2018 r. rozprawa administracyjna i oględziny drzew o nr 2, 5, 6, wykazała poddanie tych drzew zabiegowi redukcji koron. Z przeprowadzonej przez biegłego ekspertyzy wynika, iż wykonane zostały prace z zakresu redukcji koron, zarówno w obrębie jej wysokości jak i szerokości. W przypadku drzew numer 2, 5 i 6 cięcia wykonane zostały w zakresie pomiędzy 30% i 50% ich koron, które rozwinęły się w całym okresie życia drzew i nie miały charakteru wyższej konieczności. Te ustalenia Organ pierwszej instancji oparł na ekspertyzie wykonanej na jego zlecenie przez biegłego z zakresu wiedzy o drzewach. Zauważono, iż [...] przedstawił dokumenty potwierdzające poddanie redukcji koron przedmiotowych drzew przed wycinką wykonaną w 2017 r. Zdaniem Organu tej fakt ma jednak znaczenie drugorzędne dla sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00