Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 marca 2019 r., sygn. IV SA/Po 1194/18

Szkolnictwo wyższe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta (spr.) Sędzia WSA Józef Maleszewski Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Kujawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2019 r. sprawy ze skargi M.W. na decyzję Prorektora Uniwersytetu [...] z dnia [...]września 2018 r. nr [...] w przedmiocie niewyrażenia zgody na wznowienie studiów 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] ; 2. zasądza od Rektora Uniwersytetu [...] na rzecz skarżącego M.W. kwotę 614 zł (sześćset czternaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] Rektor Uniwersytetu [...] na podstawie art. 207 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2017 r. poz. 2183; zwanej dalej "p.s.w.") w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1257; zwanej dalej "k.p.a.") oraz § 56 Regulaminu studiów (obwieszczenie nr [...] Senatu [...] z dnia [...] września 2015 r.; zwanego dalej "Regulaminem studiów") nie wyraził zgody na wznowienie przez M. W. studiów stacjonarnych 5L jednolite studia magisterskie na kierunku historia specjalizacja socjoekonomika w roku akademickim [...]. W uzasadnieniu Rektor stwierdził, że decyzja została podjęta po zapoznaniu się z opinią Prodziekana Wydziału Historycznego, wskazującą na ograniczenie możliwości wznowienia studiów do ostatnich trzech lat studiów, głównie z powodu znaczących zmian w programie studiów.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy M. W. (zwany dalej również "Skarżącym") wyjaśnił, że ukończenie pracy magisterskiej w późniejszym terminie było związane z problematyką pracy, sytuacją osobistą oraz aktywnością zawodowa po ukończeniu studiów. Skarżący powołał się na treść art. 257 § 4 p.s.w. i stwierdził, że ustawodawca pozwolił studentowi jednolitych studiów magisterskich dokończyć je w trybie ich rozpoczęcia. Pozostawił możliwość kontynuowania studiów w trybie uwzględniającym nowy system studiów licencjackich. W jego ocenie oczywistym jest, że w przypadku zaliczenia wszystkich przedmiotów, złożenia kompletnego indeksu i uzyskania absolutorium, wznawiając studia w celu obrony pracy magisterskiej, kończy studia rozpoczęte w 2005 r. Podkreślił, że przywołany przepis nie tylko daje prawo do przywrócenia na studia, lecz również określa je jako wznowienie rozpoczętych i ukończonych absolutorium studiów, w trybie jaki był prowadzony, a nie tylko jako przywrócenie na studia na wydziale historii rozpoczęte w 2013 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00