Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 marca 2019 r., sygn. II SA/Po 1061/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzymniak-Owczarczak (spr.) Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2019 r. sprawy ze skargi S. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2018 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji; uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] 2018 r. nr [...]

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, wydaną z urzędu decyzją z dnia [...] 2018 r. nr [...], stwierdziło nieważność decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] 2018 r., nr [...], którą przyznano S. H. świadczenie z funduszu alimentacyjnego na R. H., na okres: od 1 kwietnia 2018 do 31 maja 2018 r., w wysokości [...] zł miesięcznie.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej w skrócie: "SKO" lub "Kolegium") wyjaśniło, iż pismem z dnia 30 lipca 2018 r. Kierownik Działu Realizacji Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w K. zwrócił się z sygnalizacją wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...] 2018r. nr: [...] JR. Dalej wyjaśniono, że do stwierdzenia nieważności decyzji może dojść wyłącznie w przypadku stwierdzenia istnienia którejkolwiek z przesłanek zawartych w art. 156 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, zaś odwoływanie się do innych, niewymienionych w tym przepisie przesłanek jest niedopuszczalne. W postępowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji prowadzonym w trybie nadzwyczajnym ocenie podlega jedynie decyzja będąca przedmiotem tego postępowania, a dokładnie - jej treść. Kolegium zauważyło, że jedną z przesłanek stwierdzenia nieważności decyzji jest jej wydanie z rażącym naruszeniem prawa. Rażące naruszenie prawa oznacza wadliwość decyzji skutkiem naruszenia norm prawnych regulujących działania administracji publicznej w indywidualnych sprawach, w szczególności przepisów prawa procesowego oraz materialnego o szczególnym ciężarze gatunkowym. Zachodzi więc w przypadku, gdy czynności zmierzające do wydania decyzji administracyjnej oraz treść załatwienia sprawy w niej wyrażona stanowią zaprzeczenie stanu prawnego sprawy w całości lub w części. Cechą rażącego naruszenia prawa jest pozostawienie treści decyzji w sprzeczności z przepisem poprzez proste ich zestawienie ze sobą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00