Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 marca 2019 r., sygn. I SA/Ol 82/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca),, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2019r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od lutego 2011r. do lutego 2012r. oddala skargę

Uzasadnienie

A.Z (dalej jako strona, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia "[...]" ., r., utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]"., którą określono skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego 2011r. do lutego 2012r., w kwotach wskazanych w sentencji decyzji.

Z akt sprawy i uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia wynika, że podstawę wydania decyzji przez organ I instancji stanowiły ustalenia postępowania kontrolnego przeprowadzonego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2011r. do lutego 2012r. Postępowanie w zakresie VAT za styczeń 2011r. nie wykazało nieprawidłowości i zostało zakończone wynikiem kontroli.

W oparciu o analizę zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, organ I instancji ustalił, że strona w okresie objętym kontrolą dokonała 527 transakcji, w ramach których zakupiła oleje bazowe, transformatorowe i silnikowe z rafinerii X w Bośni i Hercegowinie za pośrednictwem firm: "[...]"z Bośni i Hercegowiny oraz "[...]" z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Towar przetransportowała z Bośni i Hercegowiny do Frankfurtu na terytorium Niemiec. Tam, korzystając z pośrednictwa niemieckiej agencji C"[...]", zgłosiła do odprawy celnej 487 partii towarów. Towar ten został wwieziony do Polski. Pozostałe 40 partii zostało sprzedane przez stronę przed ich ocleniem firmom cypryjskim. Nie udało się ustalić miejsca zakończenia wysyłki tych towarów, więc organ stwierdził, że nie ma dowodów na to, by zostały one wwiezione do Polski. Strona w deklaracjach VAT-7 zadeklarowała 512 wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej "WNT") na terenie Polski. Organ uznał, że strona dokonała na terenie kraju 487 WNT i stwierdził, że obrót pozostałymi 25 partiami towarów miał miejsce poza terytorium Unii Europejskiej i dlatego nie podlega w ogóle opodatkowaniu VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00