Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 marca 2019 r., sygn. III SA/Łd 78/19

Gry losowe

 

Dnia 29 marca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, , Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Protokolant Sekretarz sądowy Renata Tomaszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2019 roku sprawy ze skargi W. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę. R.T.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] nr [...] wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 800)- dalej o.p.; art. 2 ust. 3, ust. 4 i ust. 5, art. 3, art. 4, art. 8, art. 14 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 91 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. Poz. 165)- dalej: u.g.h., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] z dnia [...] Nr [...] wydaną w przedmiocie wymierzenia W. P. kary pieniężnej w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier poza kasynem na automacie Hot Spot bez numeru.

W uzasadnieniu organ II instancji przedstawiając stan faktyczny i prawny wskazał, że w dniu 4 maja 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego II w [...] przeprowadzili w "[...]", mieszczącym się w [...] ul. [...], a prowadzonym przez W. P., kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier, o których mowa w ustawie o grach hazardowych. Podczas kontroli stwierdzono, że w lokalu znajdują się dwa urządzenia o budowie identycznej jak automaty do gier, w tym przedmiotowy automat o nazwie Hot Spot bez numeru, podłączony do sieci i udostępniony do gry. Drugie ze stwierdzonych w lokalu urządzeń - Gamesystem- Hot Slot NGG1053 było nieczynne, a tym samym brak było możliwości przeprowadzenia eksperymentu odtworzenia gier. Przeprowadzony eksperyment odtworzenia gier na urządzeniu Host Spot wykazał ich losowy i komercyjny charakter. Grający nie miał wpływu na wynik gry, a jego zdolność percepcji i sprawność nie dawały możliwości wpłynięcia w pożądany sposób na wynik gry, o odpowiedniej konfiguracji bębnów decydował mechanizm urządzenia, a nie działanie gracza. Wynik każdej pojedynczej gry był nieprzewidywalny dla grającego. Gry na urządzeniu umożliwiały uzyskanie wygranej rzeczowej w postaci punktów, za które można było kontynuować grę bez konieczności ponownego zasilenia automatu. Urządzenie wypłacało także wygrane o charakterze pieniężnym. Przesłuchana w charakterze świadka skarżąca oświadczyła, że nie wykonuje żadnych czynności związanych ze znajdującymi się w jej lokalu urządzeniami. Wynajmuje tylko część powierzchni lokalu właścicielom tych urządzeń w zamian za umówiony czynsz. Skarżąca przedstawiła kontrolującym umowę najmu lokalu z 1 lutego 2015 r. zawartą z PPHU [...] z siedzibą w [...] (właścicielem automatu Hot Spot) oraz umowę dzierżawy powierzchni lokalu z 17 stycznia 2014 r., zawartą z [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (właścicielem drugiego automatu). Z tytułu każdej z zawartych umów skarżąca otrzymywała miesięczny czynsz w wysokości 300 zł brutto. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzony został protokół kontroli z 5 maja 2015 r. , nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00