Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 marca 2019 r., sygn. III SA/Łd 6/19

Gry losowe

 

Dnia 15 marca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Aneta Lubasińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2019 roku sprawy ze skargi J. K.-Ś. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [..] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), art. 2 ust. 3 i 4, art. 6 ust. 1, art. 14 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 2, art. 90, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, dalej u.g.h. (Dz. U. z 2009r. Nr 201, poz. 1540 ze zm.) po rozpatrzeniu odwołań z dnia 27 sierpnia 2018 r. oraz odwołania z dnia 23 sierpnia 2018 r. od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w Ł. z dnia [...] nr [...] wymierzającej karę pieniężną w związku z urządzaniem gier na dwóch automatach do gier, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 28 kwietnia 2015 r. na terenie stacji paliw A w R. przy ul. A 139-141, funkcjonariusze celni referatu Dozoru Celnego Urzędu Celnego w P. po okazaniu legitymacji służbowych współwłaścicielce stacji paliw J. K.-Ś. przeprowadzili czynności kontrolne z zakresu urządzania i prowadzenia gier na automatach zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Podczas czynności kontrolnych w ww. lokalu stwierdzono dwa włączone i udostępnione dla klientów urządzenia do gier, w tym: jeden automat bez nazwy i numeru oraz drugi o nazwie CSANI money transfer bez numeru. Oba urządzenia posiadały wygląd oraz poszczególne elementy podobne do automatów do gier hazardowych, a na ich ekranach wyświetlały się ikony i symbole identyczne jak w automatach do gier hazardowych, ponadto na jednym urządzeniu była prowadzona gra przez klienta stacji paliw. Urządzenia nie posiadały oznaczenia z numerem poświadczenia rejestracji, numerem zezwolenia na urządzanie gier na automatach, a osoba obecna przy czynnościach kontrolnych skarżąca nie przedstawiła kontrolującym żadnej dokumentacji w tym zakresie. Z uwagi na podejrzenie urządzania gier z naruszeniem przepisów prawa przystąpiono do eksperymentów polegających na przeprowadzeniu gry próbnej zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z ustawy o służbie celnej. Przeprowadzone gry próbne na dwóch automatach do gier potwierdziły, że gry prowadzone na tych urządzeniach są grami na automatach, o których mowa w art. 2 ust. u.g.h., w grze bowiem występował element losowości, ponieważ wynik przeprowadzonych gier był niezależny od zręczności gracza. Ponadto w grach padały wygrane rzeczowe w postaci punktów (uwidocznione w polu WIN), za które można było kontynuować grę bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, jak również można było zamienić wygraną pieniężną i wypłacić przez urządzenie co zostało dokonane podczas przeprowadzonych eksperymentów. Po przeprowadzonej kontroli sporządzono protokół z dnia 28 kwietnia 2015 r., w którym kontrolujący opisali przeprowadzone eksperymenty na dwóch ujawnionych urządzeniach: jeden automat bez nazwy i numeru oraz drugi o nazwie CSANI money transfer bez numeru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00