Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 marca 2019 r., sygn. I SA/Kr 152/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba Sędziowie: WSA Waldemar Michaldo WSA Jarosław Wiśniewski (spr.) Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2019 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień i grudzień 2012 r. - skargę oddala -

Uzasadnienie

W wyniku czynności podjętych w ramach prowadzonych postępowań Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] stwierdził nieprawidłowości w rozliczeniach, M. J. (dalej jako Podatnik lub Skarżący ) prowadzącego działalność gospodarcza pod firmą [...] M. J. polegające na zawyżeniu podatku naliczonego za wrzesień 2012 r. w kwocie [...]zł oraz za grudzień 2012 r. w kwocie [...]zł, poprzez odliczenie podatku wynikającego z faktur, które nie dokumentują rzeczywistych transakcji, a które zostały wystawione przez A. Sp. z o.o w W..

W związku z powyższym, decyzją nr [...] z dnia 14.03.2018 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] dokonał korekty przedmiotowych rozliczeń, eliminując w nich podatek wynikający z zakwestionowanych faktur, a w rezultacie określając zobowiązania podatkowe za wrzesień i grudzień 2012 r. w kwotach wyższych niż zadeklarowane.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. decyzją z dnia 5 grudnia 2018 r. nr [...] po zapoznaniu się z całością materiału dowodowego zebranego w sprawie oraz treścią zarzutów odwołania utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy w pierwszej kolejności odniósł się do kwestii przedawnienia. W świetle postanowień art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Rozliczenie podatku za wrzesień 2012 r. uległoby zatem przedawnieniu z dniem 31 grudnia 2017 r. Bieg terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych może jednak zostać przerwany lub może ulec zawieszaniu na skutek wystąpienia okoliczności określonych w § 2-6 ww. przepisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00