Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 marca 2019 r., sygn. III SA/Kr 9/19

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka (spr.) Sędziowie WSA Renata Czeluśniak NSA Krystyna Kutzner Protokolant specjalista Bernadetta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2019 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków Prądnik Biały Łukasza Paligi sprawy ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 21 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2018 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego wymierzył D. S. (dalej: skarżący) karę pieniężną w wysokości 36.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry. Podstawą wydania decyzji były wyniki kontroli przeprowadzonej przez organ I instancji w dniu 10 czerwca 2015 r., w lokalu gastronomicznym "B" znajdującym się w M przy ul. K. Z protokołu kontroli nr [...] wynika, że w kontrolowanym lokalu stwierdzono trzy włączone, nieoznaczone automaty, HS i HSP. Na dwóch automatach znajdowały się informacje, że są własnością A Sp. z o.o. Po przeprowadzeniu na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej eksperymentu (gry kontrolne), ustalono, że na ww. automatach można prowadzić gry z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych. Nadto losowy charakter gier potwierdził swoich opinii z dnia 13 stycznia 2015 r., także biegły sadowy mgr inż. R. N. Ponadto organ ustalił, że gry urządzane na tych automatach miały charakter komercyjny, tj., były urządzane w celu osiągnięcia zysku i przynosiły właścicielowi urządzeń określone dochody. Bezsprzecznie również gry na ww. automatach były urządzane poza kasynem gry.

Z umowy najmu sporządzonej w dniu 20 kwietnia 2015 r., wynika, że firma FHUP "S" J. S. wynajęła 3 m² powierzchni lokalu "Bar S" firmie A Sp. z o.o. w organizacji. Organ ustalił, że jedynym wspólnikiem i równocześnie prezesem zarządu A Sp. z o.o. jest D. S., który nie był uprawniony do reprezentowania spółki. Organ uznał, że wszystkich czynności (najem lokalu pod instalację automatów oraz wstawienie automatów do lokalu, itp.), w których jako stronę wskazano A Sp. z o.o. w organizacji, w rzeczywistości dokonywał D. S. we własnym imieniu, działając jako nieuprawniony reprezentant ww. spółki. W konsekwencji za urządzającego gry na przedmiotowych automatach organ uznał skarżącego i po przeprowadzeniu postepowania wymierzył mu stosowną karę pieniężną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00