Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 marca 2019 r., sygn. III SA/Gl 1314/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Protokolant St. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2019 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach decyzją z [...] r. nr [...], po rozpoznaniu odwołania skarżącego B. K., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z [...] r. nr [...], w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej w kwocie 12.000,00 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

W podstawie prawnej decyzji organ powołał art. 233 § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm., zwanej dalej O.p.), a także art. 2 ust. 3 , art. 3, art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 6 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1 i 2, art. 91 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612) zwanej dalej u.g.h., powołane w uzasadnieniu prawnym.

Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania administracyjnego organ wyjaśnił, że [...]r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w B. przeprowadzili kontrolę w lokalu o nazwie Salon Gier A, znajdującym się w C., gdzie skarżący prowadził działalność gospodarczą.

W trakcie kontroli w lokalu stwierdzono cztery automaty do gier. Podczas legitymowania się funkcjonariuszy, automaty zostały odłączone od zasilania przez personel salonu. Funkcjonariusze wezwali tę osobę do powtórnego uruchomienia automatów, lecz odmówiła. W związku z tym, automaty zostały przewiezione do Urzędu Celnego, gdzie podjęto próbę ich uruchomienia i przeprowadzenia na nich eksperymentu procesowego w toku postępowania karnego skarbowego. Była ona udana tylko w stosunku do urządzenia B bez numeru. W wyniku podjętych czynności stwierdzono, że po uruchomieniu urządzenia na ekranie pojawiło się menu z dostępnymi grami. W celu rozegrania gier automat zakredytowano banknotem 10 zł. Na ekranie pojawiło się 6 kolumn z symbolami, 5 z nich to obracające się bębny. W toku rozgrywania kolejnych gier osoba prowadząca grę eksperymentalną uzyskiwała wygrane rzeczowe w postaci punktów pozwalające na przedłużenie gry lub rozegranie nowej bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze. Osoba ta nie miała żadnego wpływu na wynik gry, tj. układ symboli, jaki powstanie po zatrzymaniu się bębnów, gdyż obracały się one z szybkością nie pozwalającą na identyfikację wzrokową znaków i zatrzymywały samoczynnie. Automat nie różnił się wyglądem i sposobem eksploatacji od automatów używanych w salonach gier i punktach gier o niskich wygranych. Gry urządzane były w lokalu, który nie jest kasynem gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00