Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 21 marca 2019 r., sygn. II SA/Bk 817/18
Ochrona środowiska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska,, asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 marca 2019 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko 1. uchyla zaskarżoną decyzję, poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] lipca 2018 r., znak [...] oraz postanowienie Prezydenta Miasta B. z dnia [...] czerwca 2018 r., znak [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącego K. S. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2018 r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. uchyliło w części decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] lipca 2018 r. znak [...] stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i orzekło w tej części merytorycznie, zaś w pozostałym zakresie utrzymało decyzję pierwszoinstancyjną w mocy.
Z okoliczności stanu faktycznego sprawy wynika, że w dniu 13 października 2017 r. (w piśmie z dnia 11 października 2017 r.) J. Spółka z o.o. S.K.A. w B. (dalej: Spółka, inwestor) zwróciła się do Prezydenta Miasta B. z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z dopuszczeniem usług nieuciążliwych i drobnego handlu w parterze, z wbudowanymi garażami, parkingami naziemnymi i podziemnymi (o wysokości do 21 m), drogami wewnętrznymi, budowlami (m.in. mury oporowe) wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną na nieruchomości położonej w B. przy ulicy N. i S., składającej się z kilkudziesięciu działek szczegółowo we wniosku wymienionych. Inwestor wskazał, że przedsięwzięcie kwalifikuje się do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (§ 3 ust. 1 pkt 53 lit. "b" i pkt 56 lit. "b" rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, Dz. U. z 2016 r., poz. 71 ze zm.). Do wniosku dołączono m.in.: Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (dalej: KIP) z dnia 11 października 2017 r., uproszczone wypisy z rejestru gruntów, dwie mapy wraz z legendami - z wyrysowanymi liniami wskazującymi teren realizacji przedsięwzięcia i przewidywany obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie (na jednej mapie wyrysowano czternaście budynków, na drugiej szesnaście), kopię mapy zasadniczej w skali 1:500, decyzję nr [...] z dnia [...] sierpnia 2017 r. o warunkach zabudowy dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami nieuciążliwymi w parterach budynków, z garażami podziemnymi i naziemnymi, miejscami parkingowymi, drogami wewnętrznymi i zagospodarowaniem terenu (m.in. mury oporowe) na działkach nr [...] oraz na części działek nr [...] przy ulicy N. w B. wraz z niezbędną infrastrukturą (wymienione w tej decyzji działki pokrywają się z częścią działek wymienionych we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej); decyzję SKO w B. z dnia [...] września 2017 r. częściowo reformatoryjną w odniesieniu do ww. decyzji z dnia [...] sierpnia 2017 r.; dwa fragmenty nieopisanej mapy z wyrysowanymi "granicami terenu objętego wnioskiem".