Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. VII SA/Wa 1604/18

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Janeczko, , Sędzia WSA Monika Kramek (spr.), Sędzia WSA Wojciech Sawczuk, , Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Banaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2019 r. sprawy ze skargi J. K. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza I. uchyla zaskarżoną uchwałę oraz poprzedzającą ją uchwałę organu I instancji, II. zasądza od Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na rzecz skarżącego J. K. kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Rada Lekarska Wojskowej Izby Lekarskiej w W. (dalej jako: "Rada" lub "RL WIL") uchwałą z dnia [...] lutego 2018 r., Nr [...], na podstawie art. 25 pkt 4 w zw. z art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. 2016 r., poz. 522 ze zm.), art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. 2017 r., poz.125 ze zm.) oraz § 14 pkt 4 uchwały Nr [...] Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia [...] września 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz prowadzenia rejestru lekarzy i lekarzy dentystów - zawiesiła lekarzowi J. K. prawo wykonywania zawodu lekarza na okres 24 miesięcy.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że uchwałą Rady Lekarskiej Wojskowej Izby Lekarskiej Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2017 r. została powołana komisja do wydania orzeczenia w przedmiocie niezdolności lekarza J. K., członka Wojskowej Izby Lekarskiej, do wykonywania zawodu lekarza.

Podejmując uchwałę na podstawie orzeczenia komisji RL WIL wskazała, że lekarz cierpi na zaawansowaną chorobę Parkinsona. Porusza się z trudem, ma implantowane stymulatory głębokiej stymulacji mózgu w związku z poważnymi zaburzeniami mowy, jak i objawami zespołu hipokinetyczno- hipertonicznego. Nie jest możliwy z nim kontakt werbalny, bowiem nie jest w stanie prawidłowo artykułować słowa. W trakcie badania przez komisję orzekającą WIL badany udzielał odpowiedzi za pośrednictwem syna, który - jak sam twierdzi - jest w stanie rozumieć wypowiedzi ojca. Rada wyjaśniła, że w komunikacji z badanym możliwy jest kontakt pisemny, przy użyciu telefonu komórkowego z aplikacją syntezatora mowy, ale z odczytem przez lektora przygotowanych wyłącznie standardowych odpowiedzi. W ocenie Rady istnieje konieczność korzystania z osób trzecich do nawiązania kontaktu z lekarzem, a jednocześnie brak jest pewności, co do zgodności "przekładu" dokonywanego przez te osoby z rzeczywistą treścią wypowiedzi zainteresowanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00