Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. VII SA/Wa 1362/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Sawczuk (spr.), Sędziowie sędzia WSA Mirosława Kowalska, sędzia WSA Grzegorz Rudnicki, Protokolant spec. Joanna Piątek-Macugowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2019 r. sprawy ze skargi J P na uchwałę Krajowej Rady Fizjoterapeutów z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty uchyla zaskarżoną uchwałę

Uzasadnienie

I.

W dniu [...] listopada 2017 r. do Krajowej Izby Fizjoterapeutów wpłynął wniosek J P (dalej również jako Skarżąca) o przyznanie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Do wniosku, poza wymaganymi oświadczeniami, załączono również odpis dyplomu nr [...] z dnia [...] maja 1979 r., potwierdzającego ukończenie studiów magisterskich w zakresie wychowania fizycznego w Akademii Wychowania Fizycznego w [...], a także odpis świadectwa nr [...] z dnia [...] lutego 1991 r., wydanego przez Akademię Wychowania Fizycznego w [...] potwierdzającego ukończenie studium podyplomowego w zakresie "korekty wad postawy", a także szereg dyplomów, certyfikatów i zaświadczeń potwierdzających udział w konferencjach i kursach.

Organ, uznając że żaden z dokumentów załączonych do wniosku nie spełnia warunków określonych w art. 13 ust. 1 pkt 5 i ust. 3 ustawy z dnia 25 września 2015r. o zawodzie fizjoterapeuty (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 505 - dalej jako ustawa), wezwał Skarżącą do przedstawienia suplementu lub siatki godzin do dyplomu ukończenia studiów. Strona nadesłała szczegółowy plan studiów.

II.

Krajowa Rada Fizjoterapeutów (dalej jako organ) uchwałą z dnia [...] marca 2018 r., nr [...], na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy, odmówiła Skarżącej stwierdzenia prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

W uzasadnieniu przywołała treść przepisów regulujących prawo wykonywania zawodu fizjoterapeutów w Polsce. Szczególną uwagę zwróciła przy tym na konieczność przedstawienia dyplomu, świadectwa lub innego dokumentu potwierdzającego kwalifikacje określone w art. 13 ust. 3 ustawy. Jednym z takich dokumentów jest dyplom potwierdzający, że osoba starająca się o nadanie jej uprawnień fizjoterapeuty rozpoczęła przed dniem 1 stycznia 1980 r. studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne i uzyskała tytuł magistra na tym kierunku oraz ukończyła 3-miesięczny kurs specjalizacyjny z rehabilitacji zgodnie z przepisami Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu (art. 13 ust. 3 pkt 7 ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00