Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. II SAB/Sz 165/18

Przewlekłość postępowania

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia NSA Stefan Kłosowski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 lutego 2019 r. sprawy ze skargi I. Z. - P. na bezczynność i przewlekłość Wojewody Z. w przedmiocie wydania decyzji I. oddala skargę w przedmiocie bezczynności organu, II. stwierdza, że postępowanie prowadzone było w sposób przewlekły, a przewlekłość miała charakter rażącego naruszenia prawa, III. oddala wniosek o przyznanie od organu na rzecz skarżącej sumy pieniężnej.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 grudnia 2018 r. I. Z.-P. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na bezczynność Wojewody Z. w przedmiocie wydania decyzji o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

W uzasadnieniu skargi strona wskazała, że w dniu 9 listopada 2017 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dwójkę dzieci. Wniosek ten nie został załatwiony w ustawowym miesięczny terminie. Organ nie poinformował również o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy, nie żądając również ewentualnego uzupełnienia dokumentów. Skarżąca nie została także poinformowana o przekazaniu wniosku Wojewodzie Z.. Dnia 12 października 2018 r. skarżąca złożyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego ponaglenie, w wyniku którego Kolegium wydało postanowienie z dnia [...]., stwierdzając m.in. bezczynność organu w niezałatwieniu sprawy, nie dostrzegając jednak rażącego naruszenia prawa.

Zdaniem skarżącej, bezczynność organu i brak otrzymania przez rok należnych świadczeń bezpośrednio narusza panującą w Unii Europejskiej zasadę swobody przepływu pracowników. Skarżąca przyznała, że na dzień wnoszenia skargi została jej doręczona decyzja Wojewody Z.. Tym niemniej ocena przewlekłości postępowania nie jest uzależniona od tego, czy w sprawie została wydana decyzja administracyjna bądź inne rozstrzygnięcie kończące postępowania. Mając powyższe na uwadze skarżąca wniosła o:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00