Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. II SA/Op 531/18

Inspekcja weterynaryjna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spr. Protokolant St. inspektor sądowy Grażyna Jankowska-Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2019 r. sprawy ze skargi W. C. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 5 października 2018 r., nr [...] w przedmiocie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez W. C. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą A w [...] (zwanym dalej "skarżącym") jest decyzja Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu (dalej: "organ", "organ odwoławczy"), z dnia 5 października 2018 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w [...] z dnia 15 czerwca 2018 r., nr [...], wydaną w sprawie uznania stad kur nieśnych należących do skarżącego za zakażone salmonellą oraz nałożenia obowiązków związanych z wystąpieniem zarażenia.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 6 czerwca 2018 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w [...] (dalej: PLW) rozpoczął czynności urzędowe na podstawie zawiadomienia dokonanego przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w [...] w związku z podejrzeniem wystąpienia w A skarżącego choroby salmonellozy drobiu. W tym samym dniu sporządził protokół z dochodzenia epizootycznego i badania zwierząt. W dniu 8 czerwca 2018 r. pobrał w kurnikach (system ściółkowy utrzymania stada): "a" trzy próbki wymazów podeszwowych kur niosek towarowych (numer próbek nadany przez PLW [...]) oraz po trzy próbki kału w kurniku "b" (nr [...]) i "c" (nr próbek [...]), które w tym samym dniu zostały dostarczone do laboratorium urzędowego - Zakładu Higieny Weterynaryjnej w [...] (dalej ZHW w [...]). Badanie materiału zostało zakończone w dniu 14 czerwca 2018 r. sporządzeniem sprawozdań z badań odpowiednio: [...] (dla kurnika "a"), [...] (dla kurnika "b") i [...] (dla kurnika "c"). We wszystkich próbkach zbiorczych: z nadesłanych par wymazów podeszwowych kur niosek towarowych 27 tygodniowych (kurnik "a") oraz z nadesłanych próbek kału kur niosek towarowych 75 tygodniowych (kurnik "b") i próbek kur niosek towarowych 71 tygodniowych (kurnik "c") w laboratorium stwierdzono - Salmonella Enteritidis, w zakresie efektu hamującego nie stwierdzono zahamowania wzrostu bakterii, izolat nie posiadał cech charakterystycznych dla szczepu pałeczek Salmonella użytego w szczepionkach Priuma Salmonella E.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00