Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 lutego 2019 r., sygn. III SA/Łd 747/18

Gry losowe

 

Dnia 15 lutego 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Protokolant specjalista Aneta Brzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2019 roku sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), art. 8 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz. 165), Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w Ł. nr [...] z dnia [...] wymierzającą Spółce z o.o. A karę pieniężną w łącznej wysokości: 36.000 zł za urządzanie gier, poza kasynem gry, na urządzeniach o nazwach: ENERGY nr [...]; HOT FUN nr [...]; ENERGY nr [...].

W uzasadnieniu organ II instancji przedstawiając stan faktyczny i prawny wskazał, że w dniu 14 grudnia 2016 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego I w Ł. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier na automatach, zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych. Kontrola została przeprowadzona w lokalu "B", znajdującym się w Ł., przy ul. C 2. Czynności kontrolne były realizowane w obecności pani A.M.K. - osoby zatrudnionej w ww. lokalu. Ustalenia dokonane w trakcie kontroli zawarto w protokole kontroli nr [...] z dnia 14 grudnia 2016 r. Podczas czynności kontrolnych stwierdzono trzy włączone i gotowe do gry urządzenia o nazwach: ENERGY nr [...]; HOT FUN nr [...]; ENERGY nr [...] w stosunku, do których zaistniało podejrzenie urządzania na nich gier z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych. Przeprowadzone na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej eksperymenty na urządzeniach wykazały, że rozgrywane na nich gry, są grami w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych. Stwierdzono bowiem, że w grach występował element losowości, wyniki przeprowadzonych gier były niezależne od zręczności gracza. Stwierdzono również ich komercyjny charakter. Z dokumentów zebranych w sprawie wynikało, iż dysponentem urządzeń, na których przeprowadzono eksperyment gry, znajdujących się w lokalu "B" była spółka A. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. postanowieniem nr [...] z dnia [...] grudnia 2016 r. wszczął wobec ww. spółki postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej tytułu urządzania gier na automatach z naruszeniem warunków określonych w ustawie o grach hazardowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00