Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 14 lutego 2019 r., sygn. II SA/Bk 741/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński, sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 lutego 2019 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] września 2018 roku numer [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2018 r. nr [...] Prezydent Miasta B. odmówił M. K. świadczenia wychowawczego wnioskowanego na L. K. w kwocie 500 zł miesięcznie na okres od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r. Z uzasadnienia decyzji wynika, że ww. organ, po rozpatrzeniu wniosku M. K. o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na córkę wnioskodawcy L. K., stwierdził, że nie spełnia on przesłanek określonych w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2017 r., poz. 1851, ze zm., dalej: "ustawa pomocowa"). Organ ustalił, że w związku z orzeczeniem przez Sąd Okręgowy

w B. w dniu [...] maja 2013 r. rozwodu pomiędzy B. M. a M. K. (sygn. akt [...]) oraz ustaleniem na mocy ww. wyroku miejsca pobytu W. K. przy matce, dziecko to (będące pierwszym dzieckiem wnioskodawcy) nie jest zaliczane do członków rodziny wnioskodawcy, na mocy art. 2 pkt 16 ustawy pomocowej, zaś jego pierwszym dzieckiem - na gruncie przepisów ustawy pomocowej jest L. K. Organ wskazał ponadto, że przyznanie świadczenia wychowawczego wnioskodawcy na ww. dziecko, będzie możliwe w przypadku spełnienia, określonego w art. 5 ust. 3 i 4 ustawy pomocowej, kryterium dochodowego.

Odwołanie od ww. decyzji złożył M. K. wskazując w jego treści, że art. 2 pkt 16 ustawy pomocowej dopuszcza przypadek, gdy dziecko, będące zgodnie z orzeczeniem sądu pod opieką naprzemienną obojga rozwiedzionych rodziców (albo żyjących w separacji lub w rozłączeniu), zalicza się jednocześnie do członków rodzin obojga rodziców. Taka sytuacja zachodzi zaś w sytuacji odwołującego się. Z treści wyroku rozwodowego wynika bowiem, że wykonanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem wnioskodawcy i B. M. - W. K., pozostawiono obojgu rodzicom, z tym że miejsce pobytu ustalone zostało przy matce. Kosztami utrzymania i wychowania dziecka stron obciążeni zaś zostali oboje rodzice, z tym że od ojca zasądzono na rzecz ww. dziecka alimenty oraz ustalono kontakty z ojcem. Powyższe, w ocenie odwołującego się, wskazuje, że oboje rodzice maja równe prawa i obowiązki w stosunku do W. K., przy zachowaniu naprzemiennego przebywania dziecka - raz u jednego, raz u drugiego rodzica, w związku z czym pierwszym dzieckiem wnioskodawcy jest W. K., zaś L. K. drugim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00