Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Sz 1176/18
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Bolesław Stachura Sędzia WSA Elżbieta Woźniak Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Furtak-Biernat po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. J. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z 18 września 2018 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania M. J.utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z 26 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej.
W ww. decyzji, wydanej po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Wójt Gminy odmówił udostępnienia wnioskowanej informacji publicznej - kopii umowy
nr [...] z 22 sierpnia 2016 r. (dalej: "umowa") oraz aneksu nr 1 do umowy z 18 października 2017 r. (dalej: "aneks") zawartej z firmą P.
Sp. z o.o. z W.(dalej: "P.", "spółka"), tj. umowy na wspólną realizację inwestycji drogowej do parku magazynowo-usługowo-produkcyjnego w K.
Organ wyjaśnił, że umowa zawiera w swej treści informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U.2018.419 ze zm.; dalej: "u.z.n.k."), nie została podana do publicznej wiadomości oraz podjęto w stosunku do niej niezbędne działania (w formie wniesionych przez spółkę pism) w celu zachowania poufności. Umowa ma za przedmiot budowę ronda, drogi oraz niezbędnej infrastruktury technicznej mającej zapewnić dostęp do drogi publicznej dla inwestycji w postaci obiektu magazynowego przeznaczonego docelowo dla najemcy A. sp. z o.o. (dalej: "A."). Upublicznienie treści umowy spowodowałoby ujawnienie części modelu biznesowego i zagrażałoby interesowi spółki. Informacja o warunkach, na jakich została zawarta umowa, wynegocjowanej wysokości świadczeń, posiada wartość negocjacyjną. Stanowi zatem cenne źródło informacji dla innych konkurencyjnych podmiotów gospodarczych i może wpływać na pozycję rynkową zarówno P., jak i A. W ocenie organu ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa powinna być interpretowana możliwie jak najszerzej, zwłaszcza w zakresie informacji posiadających wartość gospodarczą, której nie można jednoznacznie zakwalifikować jako mniej lub bardziej istotnej. Każde naruszenie cudzej poufnej informacji, która wpływa na wartość przedsiębiorstwa w obrocie gospodarczym, lub której naruszenie powoduje wymierną szkodę dla danego przedsiębiorcy, podlega ochronie ustawowej.