Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Rzeszowie z dnia 9 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Rz 1153/18

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Joanna Zdrzałka Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk /spr./ WSA Maciej Kobak Protokolant starszy sekretarz sądowy Sylwia Opioła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi G. R. i A. R. na czynność Komendanta Oddziału Straży Granicznej w przedmiocie wykonania decyzji Komendanta Oddziału Straży Granicznej z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] orzekającej o zobowiązaniu do powrotu - postanawia - odrzucić skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi G. R. oraz jej małoletniej córki A. R. ( dalej: "skarżące"), reprezentowanych przez fachowego pełnomocnika jest wykonanie przez Komendanta Oddziału Staży Granicznej decyzji z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] orzekającej o zobowiązaniu do powrotu, jako czynności materialnotechicznej, na podstawie art. 3§ 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.")

W skardze podniesiono, że wykonanie decyzji stanowiło naruszenie przysługującego prawa do sądu, ponieważ nastąpiło przed uzyskaniem przez decyzję waloru ostateczności (przed doręczeniem pełnomocnikowi cudzoziemki decyzji organu II Instancji), przed rozpoczęciem biegu terminu do złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tej decyzji, oraz mimo trwającego w tamtym czasie postępowania wyjaśniającego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie zatrzymania w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców i potencjalnego wydalenie skarżącej i jej dwuletniej córki (sprawa G.R. v Poland, Application no 28871/18).

Argumentowano, że decyzja, która nie zakończyła biegu postępowania administracyjnego, została wykonana mimo nie nadania jej przez organ rygoru natychmiastowej wykonalności.

W skardze zarzucono naruszenie prawa procesowego:

- art. 45 ust. 1 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r., poprzez uniemożliwienie złożenia skargi na decyzję administracyjną przed jej wykonaniem, co w sposób oczywisty naruszyło prawo skarżącej do gwarantowanego w Konstytucji prawa do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy (...) przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00