Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. I SA/Po 794/18
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Karol Pawlicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminowi do wniesienia odwołania oraz odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej postanowieniem z dnia [...], nr [...], po rozpatrzeniu wniosku z dnia [...] RJ, reprezentowanego przez pełnomocnika RS o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia [...], na podstawie art. 216 § 1, art. 228 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm., dalej jako: "O.p.") stwierdził uchybienie terminowi do wniesienia odwołania, na podstawie art. 216 § 1, § 2 i art. 163 § 2 Ordynacji podatkowej odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od w.w decyzji.
W uzasadnieniu wskazał, że decyzją z dnia [...], Naczelnik Urzędu Celno- Skarbowego określił RJ zobowiązanie w podatku od towarów i usług za [...] w wysokości [...]. Decyzja zawierała pouczenie o możliwości wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Decyzja została doręczona pełnomocnikowi podatnika RS w dniu [...]. W dniu [...] wpłynęło do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej odwołanie od w.w decyzji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego złożenia. Odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu zostało nadane w placówce pocztowej operatora publicznego w dniu [...]. We wniosku o przywrócenie terminu wskazano, że powodem niedotrzymania terminu była długotrwała miesięczna choroba pełnomocnika. Pełnomocnik do pisma załączył kopie zaświadczeń lekarskich z dnia [...], z których wynikało, że pełnomocnik ze względu na stan zdrowia stosować musi leczenie domowe w okresie [...] (stacjonarne przebywanie w domu) ze wskazaniem, że chory może chodzić.