Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Op 522/18

Ochrona zwierząt

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Protokolant Referent stażysta Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi J. S., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, z dnia 13 września 2018 r., nr [...], w przedmiocie czasowego odebrania zwierzęcia oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi, wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez J. S. - reprezentowanego przez pełnomocnika - adwokata T. G., jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 13 września 2018 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy Murów z dnia 10 lipca 2018 r., nr [...], w przedmiocie czasowego odebrania skarżącemu psa rasy [...] i przekazania go pod opiekę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Wniesienie skargi poprzedziło postępowanie o następującymi stanie fatycznym i prawnym:

Wnioskiem z dnia 20 marca 2018 r. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w [...] (dalej w skrócie: TOZ lub Towarzystwo), działając na podstawie art. 39 i art. 40 w zw. z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. nr 111, poz. 724, z późn. zm.), zawiadomiło Wójta Gminy Murów o odebraniu zwierzęcia, tj. psa rasy [...], będącego własnością J. S. (dalej również jako skarżący), utrzymywanego na posesji w miejscowości [...] przy ulicy [...] oraz wniosło o wydanie decyzji w przedmiocie czasowego odebrania ww. psa właścicielowi i przekazania go pod opiekę TOZ. W uzasadnieniu wniosku Towarzystwo opisało okoliczności sprawy wskazując, że w dniu 19 marca 2018 r. w godzinach wieczornych przeprowadzono na posesji firmy P. S., A s.c. w miejscowości [...], ul. [...] interwencję w związku ze zgłoszeniem o złym traktowaniu przebywających tam psów. Ze względu na brak dostatecznego źródła światła, kontrolę ostatecznie przeprowadzono w dniu 20 marca 2018 r., podczas której inspektorzy A. C. i D. W. stwierdzili u psa w typie [...] rany wokół oczu o średnicy ok. 5 cm penetrujące w głąb tanki skórnej ok. 8 cm z intensywnym wysiękiem ropnym i krwawym oraz na ciele zwierzęcia m.in. na zgięciach łap a także na grzbiecie rany penetrujące na długości ok. 6 cm, 5 cm i głębokości 5-6 mm z intensywnym wysiękiem ropnym i krwawym. Wskazano, że zwierzę zostało odebrane w trybie art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt z uwagi na rażące zaniedbanie zwierzęcia, tj. utrzymanie go w stanie nieleczonej choroby, która zagraża bezpośrednio życiu. Do powyższego pisma dołączono dokumentację medyczną z leczenia psa oraz obdukcję datowaną na dzień 20 marca 2018 r. i kopię notatki urzędowej sporządzonej przez funkcjonariusza policji z Komisariatu w [...], dokumentującą okoliczności związane udzieleniem asysty przy odebraniu psa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00