Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. II SAB/Op 123/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia NSA Jerzy Krupiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi I. D. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Opolskiego w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej 1) stwierdza przewlekłość postępowania, która miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, 2) zobowiązuje Wojewodę Opolskiego do załatwienia wniosku I. D. z dnia 26 sierpnia 2014 r., w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi, 3) przyznaje od Wojewody Opolskiego na rzecz I. D. sumę pieniężną w wysokości 3.000 (trzech tysięcy) złotych, 4) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz I. D. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 29 października 2018 r., I. D., reprezentowana przez pełnomocnika - radcę prawnego I. P. (zwaną dalej również skarżącą), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Wojewodę Opolskiego w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu nieruchomości pozostawionej przez jej poprzedników prawnych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Skarżąca zarzuciła organowi naruszenie:

1) art. 35 § 1, § 2 i § 3 K.p.a. poprzez niezałatwienie sprawy w terminie określonym ww. przepisami pomimo istnienia podstaw do niezwłocznego załatwienia sprawy,

2) art. 6 K.p.a. poprzez prowadzenie postępowania oraz podejmowanie czynności wbrew przepisom prawa,

3) art. 7, art. 8 i art. 12 § 1 K.p.a. poprzez prowadzenie postępowania w sposób uniemożliwiający stronom realizację uprawnień wynikających z prawa materialnego,

4) art. 110 w zw. z art. 126 K.p.a. poprzez ignorowanie zasady związania własnym postanowieniem z dnia 26 maja 2017 r., stwierdzającym spełnianie przez stronę wszystkich przesłanek prawa do rekompensaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00