Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Op 481/18

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi C. Z. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 30 listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez C. Z. (zwanego dalej też skarżącym) jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 30 listopada 2017 r., nr [...], którą uchylono decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Opolu z dnia 30 października 2015 r., nr [...], wymierzającą C. Z. i S. G. karę pieniężną z tytułu urządzania gier hazardowych na automacie poza kasynem gry - w części dotyczącej wymierzenia kary S. G. i w tym zakresie umorzono postępowanie oraz utrzymano w mocy decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej wymierzenia kary C. Z.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 13 lutego 2012 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Opolu przeprowadzili kontrolę w lokalu "A" C. Z., S. G. s.c. przy ul. [...] w [...], w obecności pracowników N. U. i K. Z., w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach.

Ustalenia z kontroli zostały utrwalone w protokole nr [...], w którym stwierdzono, że w lokalu znajduje się urządzenie "[...]" o nr [...], na którym N. U. prowadziła grę "[...]", następnie przerwała grę, zapisała wyświetlany na ekranie kod oraz wskazywaną kwotę pieniężną w zeszycie. Wyjaśniła kontrolującym, że zeszyt służy do zapisywania wygranych uzyskiwanych przez grających na urządzeniu. W protokole odnotowano, że dostęp do poszczególnych ikon był chroniony hasłem, którego kontrolującym nie ujawniono, stąd nie przeprowadzono gry kontrolnej na urządzeniu. Oprócz tego kontrolujący przesłuchali w charakterze świadków pracowników lokalu - N. U. i K. Z. N. U. zeznała, że od pierwszego dnia jej pracy, tj. od [...] w lokalu znajdowało się kontrolowane urządzenie, na którym prowadziła grę "[...]". Podała, że zgodnie z przyjętą praktyką, obsługa lokalu zapisuje w zeszycie dane podając: datę, kod, kwotę, godzinę i wypłaca wygraną grającemu, tj. kwotę podaną na monitorze po zakończeniu gry. Pieniądze są wypłacane z kasy znajdującej się za barem. Dokumentując wypłatę z kasy wkłada się tam kartkę z zapisaną kwotą wypłaty. Wyjaśniła, że opisane czynności wykonywała osobiście kilkakrotnie. Poza tym poinformowała, że zgłaszała awarię urządzania, telefonując pod wskazany numer telefonu. Na zgłoszenie do lokalu przyjeżdżała nieznana jej osoba, która dokonywała naprawy. Natomiast K. Z. zeznała, że kontrolowane urządzanie zostało wstawione do lokalu jesienią 2011 r. Służy ono do korzystania z Internetu, jak również do prowadzenia gier. Wyjaśniła, że w celu skorzystania z urządzenia klienci wkładają banknoty bezpośrednio do urządzania. Podała, że w okazanym jej zeszycie dokonuje się zapisu danych wyświetlanych na monitorze urządzania po zakończeniu gry, tj. kodu i kwoty polskich złotych, a wskazaną kwotę pieniędzy wypłaca się klientowi. Wskazała, że nie posiada wiedzy do kogo należy urządzenie "[...]".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00