Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Lu 620/18

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) Protokolant Sekretarz sądowy Sylwia Bałaban po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 29 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi K. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie zarządzenia konwoju towarów I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżącego K. B. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2018 r., nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez K. B., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zarządzenia konwoju towarów.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] czerwca 2018 r. w miejscowości W. funkcjonariusze policji przeprowadzili kontrolę zestawu pojazdów o nr rejestracyjnych [...], którym realizowany był przewóz oleju napędowego w ilości 31806 litrów, ze zgłoszeniem przewozu [...], przez przedsiębiorcę K. B., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą T. - K. B. w S. Z., gmina S.-J.. W wyniku weryfikacji przedstawionych do kontroli dokumentów Naczelnik L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. uznał, że istnieje uzasadnione podejrzenie, iż wysyłany towar może nie dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

W związku z tym decyzją z dnia [...] czerwca 2018 r., skierowaną do K. B., Naczelnik L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P.: zarządził na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej konwój towarów; zobowiązał stronę aby przejazd pojazdu z towarem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odbył się pod osłoną wyspecjalizowanej jednostki działającej w zakresie ochrony osób i mienia, posiadającej wymagane przepisami prawa uprawnienia; zobowiązał stronę do przedstawienia na 1 godzinę przed kontynuacją przewozu pisemnej informacji zawierającej: dane agencji ochrony realizującej konwój, planowaną trasę przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, miejsce, w którym konwojowana przesyłka zostanie dostarczona, rodzaj i numery środków transportu, miejsca, daty i czas planowanych przeładunków oraz postojów z uwzględnieniem czasu pracy kierowców, a także kopie dokumentów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2016 r. poz. 1432 ze zm.); zobowiązał stronę do powiadomienia Naczelnika L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. za pośrednictwem agencji konwojującej na 2 godziny przed przyjazdem do miejsca docelowego; zobowiązał stronę do dostarczenia Naczelnikowi L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. w terminie 7 dni od dnia zakończenia konwoju protokołu sporządzonego przez firmę konwojującą zawierającego dane konwojowanego środka przewozu, datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia konwoju wraz z podaniem miejsca zakończenia konwoju oraz danymi osób w nim uczestniczących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00