Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 stycznia 2019 r., sygn. IV SA/Gl 1013/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka, Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), Protokolant Specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi M.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia "Dobry start" oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r. nr [...] Burmistrz Miasta L., działając na podstawie art. 79a § 1 i § 2 kodeksu postępowania administracyjnego, art. 187a ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 998) oraz § 10 ust. 5-7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz. U. z 2018 r. poz. 1061 w skrócie: "rozporządzenie"), odmówił M. J. (dalej "strona", "skarżący") przyznania świadczenia "Dobry start".

W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że strona nie spełniła warunków określonych w rozporządzeniu albowiem nie sprawuje opieki naprzemiennej nad małoletnim synem W. J.

Pismem z 8 sierpnia 2018 r. strona wniosła odwołanie od wyżej wymienionej decyzji, domagając się jej zmiany poprzez przyznanie wnioskowanego świadczenia albo skierowania sprawy do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu odwołania wskazano, że zakwestionowane rozstrzygnięcie stoi w sprzeczności z wcześniejszymi ustaleniami Kolegium, zawartymi w prawomocnej decyzji z [...]r nr [...], w której ustalono, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Rejonowego dla K. w K. z [...]r. sygn. akt [...], dziecko - W. J. znajduje się pod opieką naprzemienną obojga rodziców, sąd pozostawił bowiem obojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim, wyznaczając równocześnie miejscem jego zamieszkania miejsce zamieszkania matki. Ponadto zdaniem strony z treści powyższej decyzji wynikało, że gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji albo w rozłączeniu, zalicza się je jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców, a zatem rodzina strony jest obecnie 4 osobowa, gdyż w jej skład wchodzą: M. J., K. J. oraz dzieci K. i W. J. Następnie podkreślono, że zgodnie z punktem 1 orzeczenia z [...]r. wykonywanie władzy rodzicielskiej nad W. J. powierzono obojgu rodzicom, przywracając tym samym stronie pełnię praw rodzicielskich. Dodano również, że wskazane orzeczenie w istocie nie orzeka o opiece naprzemiennej albowiem strona posiada pełnię władzy rodzicielskiej, w tym prawo do opieki ciągłej na prawach określonych w art. 92 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W ocenie strony posiada pełnię praw rodzicielskich, która nie jest ograniczona w jakikolwiek sposób, choćby opieką naprzemienną. Poza tym stwierdzono, że w żadnym z przepisów rozporządzenia prawo do świadczenia "Dobry start" nie jest uzależnione od istnienia opieki naprzemiennej i przysługuje każdemu z rodziców, natomiast w przypadku występowania opieki naprzemiennej jest ono jedynie ograniczone do połowy kwoty bazowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00