Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Gd 831/18
Celne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski (spr.), Protokolant: Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Akcyjnej z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 20 września 2018 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszeń celnych co do pochodzenia towaru, określenia ostatecznego cła antydumpingowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 20 września 2018 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w G. (dalej: Dyrektor IAS, organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia 29 grudnia 2014 r., którą organ pierwszej instancji - po ponownym rozpatrzeniu sprawy - określił A. Spółce Akcyjnej w S. (dalej: skarżąca, Spółka) dla towarów objętych zgłoszeniami celnymi o numerach: [...] z dnia 25 września 2009 r., [...] z dnia 5 października 2009 r. i [...] z dnia 26 października 2009 r. - kraj pochodzenia -Chiny, określił stawkę cła antydumpingowego w wysokości 49 %, określił niezaksięgowaną kwotę cła antydumpingowego (A30) podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 169.144,00 zł oraz odstąpił od poboru odsetek od wymienionej kwoty wynikających z art. 65 ust. 5 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne.
Organ odwoławczy wskazał, że B. Sp. z o.o. działając w ramach udzielonego upoważnienia w imieniu skarżącej Spółki zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar - krzem metaliczny, importowany z Tajwanu. Eksporterem towaru była firma C. Co. Ltd. Zgłoszenia zostały przyjęte i zaewidencjonowane jak wyżej. Kraj pochodzenia sprowadzonego krzemu metalicznego (Tajwan) przyjęto na podstawie przedłożonych świadectw pochodzenia o numerach [...].
W lutym 2012 r. do Urzędu Celnego w G. wpłynął Raport