Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Wa 1308/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz Sędziowie Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Lenart Protokolant starszy specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] maja 2018 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] dotyczącą uznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego za nienależnie pobrane i nałożenia obowiązku ich zwrotu,

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Prezydenta Miasta [...] powołaną decyzją z dnia [...] kwietnia 2018 r. uznał za nienależnie pobrane przez [...] świadczenie z funduszu alimentacyjnego w wysokości [...], wypłacone za okres od 1 czerwca 2017 r. do 31 lipca 2017 r. dla dwóch córek w wysokości otrzymanych bezpośrednio od dłużnika alimentów w okresie od 1 lipca 2017 r. do 31 lipca 2017 r. oraz ustalił obowiązek zwrotu nienależnie pobranej kwoty wraz z odsetkami w wysokości [...] naliczonymi na dzień wydania decyzji.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji przedstawił szczegółowo ustalenia postępowania wyjaśniającego, z których wynika, że [...] w trakcie pobierania na dwójkę swoich dzieci świadczeń z funduszu alimentacyjnego w okresie świadczeniowym 2016/2017, w wysokości po [...] miesięcznie na każde dziecko, otrzymała od dłużnika alimentacyjnego (ojca dzieci) łączną kwotę [...] na poczet alimentów. Powołując się na treść przepisu art. 2 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, organ I instancji uznał wypłacone świadczenie za nienależnie pobrane. Organ podkreślił, że [...] była pouczona w decyzji o przyznaniu świadczeń o konieczności m.in. zwrotu otrzymanych świadczeń w przypadku otrzymania alimentów od dłużnika alimentacyjnego. Stanął na stanowisku, że kwoty przekazane [...] przez dłużnika alimentacyjnego na poczet alimentów na rzecz córek spowodowały, że wypłacone z funduszu alimentacyjnego świadczenia stały się nienależnie pobranymi. Ostatecznie, powołując się na przepis art. 23 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, organ I instancji uzasadnił obowiązek zwrotu otrzymanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego w wysokości kwot przekazanych w tym czasie przez dłużnika alimentacyjnego. Poinformował także o możliwości ubiegania się o umorzenie należności do zwrotu w całości lub w części, odroczenia terminu płatności lub rozłożenia jej na raty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00