Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Op 456/18

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Gerard Czech Sędzia WSA Ewa Janowska Protokolant Referent stażysta Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 10 lipca 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez D. G. (dalej zwanego również skarżącym, stroną) była decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 10 lipca 2018 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu z dnia 12 stycznia 2017 r. wymierzającą skarżącemu karę pieniężną w kwocie 36.000 zł, z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:

W dniu 16 listopada 2016 r., działając na podstawie, obowiązujących w dacie kontroli, przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 990, późn zm.), ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471, w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako u.g.h. lub ustawa) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie kontroli wykonywanych przez Służbę Celną w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych (Dz. U. z 2013, poz. 156), funkcjonariusze Urzędu Celnego w Opolu przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach, w lokalu [...] przy ul. [...] w [...]. W kontrolowanym lokalu działalność prowadziła A.

W trakcie kontroli ustalono, że w kontrolowanym lokalu znajdują się trzy sztuki automatów o indywidualnym oznaczeniu: [...] nr [...], [...] nr [...] oraz [...] nr [...], należące do B (świadczyła o tym naklejka z danymi właściciela, umieszczona na tych automatach). Wspomniane urządzenia były włączone i gotowe do działania. Podczas kontroli przeprowadzono oględziny automatów, a następnie dokonano ich zatrzymania, które to czynności także utrwalono w odpowiednich protokołach. W charakterze świadka przesłuchana została również zatrudniona w lokalu pracownica, tj. E. R., która zeznała, ze automaty nie wpłacały graczom wygranych, a czynności tej dokonywał właściciel lokalu. Przeprowadzona kontrola udokumentowana została w protokole z dnia 16 listopada 2016 r., a czynności kontrolne utrwalone zostały przy pomocy kamery cyfrowej oraz aparatu fotograficznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00