Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 grudnia 2018 r., sygn. III SA/Łd 539/18

Gry losowe

 

Dnia 18 grudnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący, Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), , , , Protokolant Sekretarz sądowy Aneta Lubasińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2018 roku sprawy ze skargi D. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] z dnia [...] nr [...] wymierzającą D. P. karę pieniężną w wysokości 24. 000 zł z tytułu urządzania gry na dwóch automatach AMERICAN POKER poza kasynem gry.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

W dniu 21 listopada 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili kontrolę lokalu baru prowadzonego przez skarżącą, zlokalizowanego w [...] przy [...]. W kontrolowanym lokalu stwierdzono dwa urządzenia do gier o budowie identycznej jak automaty do gier hazardowych, o nazwie AMERICAN POKER, z których jedno oznaczone było nr[..], a drugie nie posiadało żadnych oznaczeń numerycznych. W momencie wkroczenia funkcjonariuszy do lokalu jedno z urządzeń (bez numeru) było podłączone do sieci i udostępnione gry, natomiast drugie z urządzeń było niepodłączone, z uwagi , jak wyjaśniła skarżąca, na jego awarię. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu odtworzenia gry na urządzeniu AMERICAN POKER bez numeru kontrolujący stwierdzili losowy i komercyjnych charakter gier przeprowadzanych na tym automacie, w rozumieniu przepisów u.g.h. Ustalono bowiem, że gracz nie miał wpływu na wynik gier, a ponadto w grze padały wygrane rzeczowe w postaci punktów, pozwalające na kontynuowanie gry bez konieczności wpłaty stawki, które to punkty można było także zamienić na wygraną pieniężną realizowaną przez automat. Przeprowadzona przez kontrolujących próba uruchomienia drugiego z urządzeń o nr [...] okazała się skuteczna, gdyż po podłączeniu go do sieci elektrycznej na wyświetlaczu urządzenia nie pojawiła się jakakolwiek informacja o uszkodzeniu, a samo urządzenie pozostawało w gotowości. Przeprowadzony wobec powyższego eksperyment odtworzenia gier pozwolił na tożsame ustalenia, jak w przypadku poprzedniego urządzenia. Przesłuchana w dniu przeprowadzenia kontroli, charakterze świadka skarżąca oświadczyła, że przedmiotowe urządzenia są własnością [...] z siedzibą w [...], z którą podpisała w dniu 1 grudnia 2014 r. umowę najmu 3 m2 lokalu, w zamian za miesięczny czynsz w wysokości 500 zł netto. Wyjaśniła, że urządzenia są włączone w godzinach otwarcia baru, przez cały czas. Nie posiada kluczy do urządzeń, a ich serwisem zajmują się osoby reprezentujące spółkę, której wynajęła powierzchnię. Skarżąca okazała kontrolującym umowę najmu z 1 grudnia 2104 r., której kopia została załączona do akt sprawy. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzony został protokół kontroli nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00