Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Lu 727/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca) Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk Protokolant Starszy inspektor sądowy Jolanta Sikora po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi H. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze, (dalej: "Kolegium") z dnia [...] czerwca 2018 r. znak [...], utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] maja 2018 r., wydaną z upoważnienia Wójta Gminy [...] przez Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], który uchylił własną decyzję nr [...] z dnia [...] października 2017 r. w przedmiocie świadczenia wychowawczego.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] października 2017 r., nr [...], Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] działający z upoważnienia Wójta Gminy [...] przyznał na wniosek H. S. (dalej jako: "skarżąca") prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko K. S. w kwocie [...]zł na okres od [...] października 2017 r. do [...] września 2018 r.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] ustalił, że córka strony - N. S. od dnia [...] czerwca 2016 r. podjęła zatrudnienie na umowę zlecenie, o czym strona nie poinformowała organu. Decyzją z [...] maja 2018 r. organ pierwszej instancji uchylił własną decyzję z dnia [...] października 2017 r. przyznającą świadczenie wychowawcze. W uzasadnieniu został wskazany ponownie ustalony dochód rodziny, który w przeliczeniu na osobę w rodzinie wyniósł [...] zł i przekroczył kryterium dochodowe uprawniające do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Z decyzją tą nie zgodziła się H. S.. Składając odwołanie domagała się uchylenia zaskarżonej decyzji i ponownego przyznania wstrzymanego świadczenia. Zarzuciła naruszenie szeregu przepisów ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. - o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (aktualnie t.j.: Dz.U. z 2018 r., poz. 2134; dalej jako ustawa lub u.p.p.w.d.), poprzez ich niewłaściwe zastosowanie polegające między innymi na przyjęciu, że córka skarżącej N. S. nadal pozostaje na jej utrzymaniu oraz nieprawidłowe ustalenie dochodu za okres wskazany we wniosku o przyznanie świadczenia, stanowiący podstawę do przyznania świadczenia wychowawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00