Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Ke 704/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Asesor WSA Agnieszka Banach (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2018r. sprawy ze skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej też jako “Kolegium") utrzymało w mocy decyzję wydaną z up. Prezydenta Miasta Kielce z dnia [...] r. znak: [...] odmawiającą C. B. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad H. Ś. ur. 27 lutego 1940 r. legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W uzasadnieniu powyższej decyzji Kolegium podniosło, że opisaną wyżej decyzją organ I instancji odmówił C. B. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką H. Ś. Jak wynika z przedłożonego przez Celinę B. orzeczenia o niepełnosprawności matki, wydanego przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia [...] r. znak: [...].

[...] H. Ś. została zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe. W orzeczeniu znajduje się informacja, że niepełnosprawność istnieje od 49 roku życia.

Jednak, jak wyjaśnił organ odwoławczy, art. 17 ust. 1b pkt 1 i 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Oczywistym jest zatem, jak wskazało Kolegium, że nie jest spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 1b w/w ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00